Argentina – Franța 2-0, în finala Cupei Mondiale 2022. Ce meci! Messi și Di Maria înscriu în interval de 13 minute  DigiSport

Головна » Argentina – Franța 2-0, în finala Cupei Mondiale 2022. Ce meci! Messi și Di Maria înscriu în interval de 13 minute – DigiSport

• Liga 1: UTARapid, duminică, 20:30, DGS 1

• Liga 1: FCSBFC Botoșani, luni, 20:00, DGS 1

Argentina – Franța 4-2 la penalty-uri. Messi e campion mondial. Era singurul trofeu care îi lipsea

Pe luxosul stadion Losail, din Qatar, campioana mondială în exercițiu, Franța, nu a avut nicio ocazie timp de 70 de minute. Argentinienii au atacat chiar din start, iar Mac Allister și De Paul au ratat primele ocazii.

În minutul 21, Di Maria a fost faultat în careu de Dembele, iar Messi a transformat penalty-ul acordat. După nici un sfert de oră, Di Maria a făcut 2-0 pentru Argentina și a stabilit scorul pauzei.

Partea secundă a început ca și prima, cu Argentina la timonă, iar De Paul și Julian Alvarez nu l-au putut învinge pe Lloris. Messi a avut apoi o ocazie uriașă, când șutul său a fost blocat de Rabiot în ultima clipă, iar portarul Franței i-a refuzat golul lui Mac Allister în ultima clipă.

Argentina – Franța 2-2, 3-3 d.p., 4-2 la penalty-uri. Argentinenii au 3 titluri mondiale

Primul șut al Franței a venit abia în minutul 71, i-a aparținut lui Mbappe, dar a trecut peste poartă. După un șut al lui Enzo Fernandez, a urmat un penalty pentru Franța, transformat de Mbappe în minutul 80. A fost primul șut al francezilor pe spațiul porții.

Peste doar 97 de secunde, același Mbappe a uluit pe toată lumea după ce a reușit dubla. A fost momentul în care francezii s-au aruncat în atac. Mbappe și Rabiot au ratat ocazii mari în minutele 90+3 și 90+4, însă Messi a dat replica imediat, numai că portarul a respins spectaculos. Astfel, au urmat două reprize de prelungiri.

Argentina a irosit două șanse mari în aceeași fază, prin Lautaro și Montiel, iar apoi același Lautaro a trimis la o palmă de bară. Messi a fost apoi din nou aproape de gol în minutul 107, numai că Lloris a respins cu noroc.

Argentina – Franța 2-2, 3-3 d.p., 4-2 la penalty-uri. Coman și Tchouameni au ratat dela 11 metri

În minutul 108, Messi a marcat din nou, după o fază electrizantă, iar când nimic nu mai părea că se poate întâmpla, Franța a primit un penalty. Mbappe l-a transformat în minutul 117, iar apoi a mai fost la originea unei ocazii imense.

La ultima fază a meciului, trupa lui Deschamps a avut o ratate monumentală în minutul 120+3, iar după câteva secunde, Lautaro a avut și el o oportunitate. Astfel s-a trecut la lovituri de departajare.

Mbappe și Messi au transformat fără emoții, însă Kinsley Coman și Tchouameni au ratat. Ultimul care a transformat a fost Montiel și Argentina e campioană mondială. Este al treilea titlu pentru naționala pumelor, după cel din 1986, obținut cu marele Maradona în teren. De această dată, Messi a fost „D1os”.

LIVE TEXT Cupa Mondială, finala | Argentina – Franța 2-2, 3-3 d.p., 4-2. dld

Penalty-uri:

• Argentina – Franța 4-2. Montiel transformă și argentinienii sunt campioni mondiali.
  • Argentina – Franța 3-2. Kolo Muani transformă pentru francezi.
  • Argentina – Franța 3-1. Paredes transformă pentru argentinieni.
  • Argentina – Franța 2-1. Tchouameni ratează, după ce șutul său trece pe lângă poartă.
  • Argentina – Franța 2-1. Dybala transformă pentru argentinieni.
  • Argentina – Franța 1-1. Kingsley Coman ratează, după ce Martinez apără.
  • Argentina – Franța 1-1. Messi transformă.
  • Argentina – Franța 0-1. Mbappe transformă.

Min. 120+4: Finalul prelungirilor. Urmează lovituri de departajare.

Min. 120+3: Ocazie Argentina. Pe contraatac, Lautaro irosește o șansă foarte mare.

Min. 120+3: Ocazie monumentală Franța. Kolo Muani șutează cât poate de tare, din careu, dar Emiliano Martinez are o paradă incredibilă.

Min. 120+1: Schimbare Argentina. Dybala intră în locul lui Tagliafico.

Min. 120+1: Schimbare Franța. Disasi intră în locul lui Kounde.

Min. 120: Ocazie Franța. Kylian Mbappe centrează, dar Muani nu ajunge la minge, care trece prin fața porții.

Min. 117: Gol Franța. Mbappe transformă lovitura de pedeapsă.

Min. 116: Penalty pentr Franța. Mbappe șutează în mâna lui Montiel.

Min. 116: Schimbare Argentina. Pezzella intră în locul lui Mac Allister.

Min. 113: Schimbare Franța. Konate intră în locul lui Varane.

Min. 108: Gol Argentina. Lautaro șutează tare, mingea e respinsă de portar până la Messi, care înscrie, în ciuda opoziției lui Kounde, care respinge din spatele liniei porții. Este golul 98 pentru naționala Argentinei.

Min. 107: Ocazie Argentina. Messi șutează bine, iar Lloris respinge cu dificultate.

Min. 106: Începe a doua repriză de prelungiri.

Min. 105+1: Se termină prima repriză de prelungiri.

Min. 105+1: Ocazie Argentina. Lautaro Martinez pleacă perfect la limita offside-ului, șutează de lângă Upamecano, dar mingea trece pe lângă poartă.

Min. 105: Ocazie Argentina. Messi pasează la Lautaro Martinez, dar șutul său e blocat de Upamecano, apoi mingea ajunge la Montiel, care șutează, dar Varane respinge cu capul.

Min. 102: Două schimbări Argentina. Paredes intră în locul lui De Paul și Lautaro Martinez îl înlocuiește pe Julian Alvarez.

Min. 96: Schimbare Franța. Fofana intră în locul lui Rabiot.

Min. 91: Schimbare la Argentina. Montiel intră în locul lui Molina.

Min. 91: Începe prima repriză de prelungiri.

Min. 90+11: Finalul timpului regulamentar. Urmează două reprize de prelungiri. Este a patra din ultimele 5 finale de Cupă Mondială în care se joacă prelungiri.

Min. 90+7: Ocazie Argentina. Messi șutează tare, de la 20 de metri, din poziție centrală, dar Lloris respinge spectaculos.

Min. 90+4: Ocazie mare Franța. Camavinga pasează la Rabiot, care șutează din careu, dar Emiliano Martinez reșine în doi timpi, din fața lui Kolo Muani.

Min. 90+3: Ocazie Franța. Mbappe ia o acțiune pe cont propriu și șutează din poziție centrală, dar Otamendi deviază peste poartă.

Min. 87: Franța cere penalty la un duel dintre Marcus Thuram și Fernandez, dar arbitrul acordă cartonaș galben pentru simulare.

Min. 81: Gol Franța. Coman recuperează din picioarele lui Coman, balonul ajunge la Thuram, care pasează la Mbappe, iar atacantul reușește dubla în două minute. Francezul este golgheterul acestei competiții, cu 7 goluri în cele 7 partide disputate.

Min. 80: Gol Franța. Mbappe transformă lovitura de pedeapsă.

Min. 79: Penalty pentru Franța, după ce Kolo Muani cade în duel cu Otamendi.

Min. 72: Ocazie Argentina. Enzo Fernandez șutează cu efect, din afara careului, dar Lloris reține.

Min. 71: Două schimbări Franța. Coman intră în locul lui Griezmann și Camavinga îl înlocuiește pe Theo Hernandez.

Min. 71: Ocazie Franța. După o combinație rapidă, Mbappe șutează din marginea careului, dar peste poartă. E primul șut spre poartă al francezilor, în acest meci.

Min. 64: Schimbare făcută de Argentina. Acuna intră în locul lui Di Maria.

Min. 63: Ocazie Argentina. După o combinație superbă, Mac Allister ajunge față în față cu Lloris, dar portarul Franței respinge în ultima clipă din picioarele acestuia, contrat și de Upamecano.

Min. 60: Ocazie Argentina. Di Maria intră în careu și pasează înapoi, De Paul sare peste minge, care ajunge la Messi, dar șutul său e blocat în ultima clipă de Rabiot și mingea ocolește poarta.

Min. 59: Ocazie Argentina. Di Maria pasează pentru Julian Alvarez, care șutează din unghi, pe colțul scurt, la rădăcina barei, dar portarul Lloris e la post.

Min. 49: Ocazie Argentina. Di Maria centrează pentru De Paul, care șutează exact în brațele portarului.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+5: La pauză, Argentina – Franța 2-0.

Min. 41: Două schimbări surprinzătoare făcute de Didier Deschamps. Marcus Thuram intră în locul lui Giroud, iar Kolo Muani îl înlocuiește pe ousmane Dembele,

Min. 36: Gol Argentina. Messi pasează superb la De Paul, acesta trimite la Mac Allister, care îi pasează lui Di Maria, iar mijlocașul ofensiv mărește avantajul „pumelor”.

Min. 23: Gol Argentina. Lionel Messi transformă cu siguranță lovitura de pedeapsă. Este al șaselea său gol de la această ediție a competiției și al 12-lea la cele 5 Cupe Mondiale la care a participat.

Min. 21: Penalty pentru Argentina. Di Maria e faultat de Dembele.

Min. 8: Ocazie Argentina. De Paul șutează din marginea careului, dar Varane deviază cu genunchiul în corner.

Min. 5: Ocazie Argentina. Mac Allister șutează din afara careului, dar exact pe centrul porții, iar portarul reține.

Min. 1: Începe meciul.

UPDATE, ora 16:05: ECHIPELE de START:

Argentina (4-4-2): Emi Martinez – Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico – Di Maria, de Paul, Fernandez, Mac Allister – Messi, Alvarez
Rezerve: Rezerve: Acuna, Almada, Armani, Correa, Dybala, Foyth, Lautaro Martinez, Lisandro Martinez, Montiel, Palacios, Papu Gomez, Paredes, Pezzella, G. Rodriguez, Rulli
Selecționer: Lionel Scaloni

Franța (4-3-3): Lloris – Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez – Tchouameni, Rabiot, Griezmann – O. Dembele, Giroud, Mbappe
Rezerve: Areola, Camavinga, coman, Disasi, Fofana, Guendouzi, Kolo Muani, Konate, Mandanda, Pavard, Saliba, Thuram, Veretout
Selecționer: Didier Deschamps

UPDATE, ora 15:20: Lionel Messi și Kylian Mbappe, ”bătălie” pe ”trei fronturi” în finala Cupei Mondiale 2022

UPDATE, ora 13:33: Diferențele dintre Messi și Mbappe, explicate înaintea finalei Cupei Mondiale de Pochettino

UPDATE, ora 12:30: Argentina sau Franța? Fanii și-au ales favorita din finala Cupei Mondiale 2022

UPDATE, ora 11:55: Kylian Mbappe la 23 de ani, mai eficient decât Lionel Messi la aceeași vârstă

UPDATE, ora 09:00: „Predicția” din urmă cu șapte ani care a devenit virală înaintea finalei Cupei Mondiale Qatar 2022

UPDATE, 08:30: Motivul pentru care Zinedine Zidane a refuzat să vină la finala Cupei Mondiale 2022, Argentina – Franța

Știrea inițială:

Finala CM Qatar 2022, Argentina – Franța, ora 17:00, LIVE TEXT pe digisport.ro. Parcursul celor două echipe

Argentina și-a început parcursul la Cupa Mondială cu un rezultat surprinzător, un 1-2 cu Arabia Saudită, dar victoriile cu Mexic și Polonia, 2-0, au fost suficiente pentru a câștiga Grupa C.

În optimi, echipa lui Lionel Scaloni a trecut cu 2-1 de Australia, în timp ce în sferturi Argentina a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Olanda. Calificarea în finală a fost obținută după, probabil, cel mai bun meci de la această ediție de Cupă Mondială, un convingător 3-0 în fața Croației.

Franța, în schimb, și-a câștigat primele două meciuri, 4-1 cu Australia și 2-1 cu Danemarca, ceea ce a făcut ca eșecul cu Tunisia, 0-1, din ultima rundă a fazei grupelor să nu-i pună în pericol statutul de câștigătoare a Grupei D.

Campioana mondială en-titre a reușit o prestație convingătoare în optimi, unde s-a impus cu 3-1 în fața Poloniei, dar în sferturi a ”tremurat” în fața Angliei, însă a reușit să se impună cu 2-1.

În semifinale, echipa lui Didier Deschamps a reușit să o învingă pe Maroc, marea surpriză a acestei ediții de Cupă Mondială, cu 2-0.

Argentina – Franța, finala Cupei Mondiale 2022. A 13-a întâlnire directă

Argentina și Franța s-au mai întâlnit de 12 ori de-a lungul istoriei, iar trei dintre meciuri au fost la ediții de Cupă Mondială.

La acest capitol, al jocurilor directe, Argentina are avantaj, cu șase victorii. Franța s-a impus de trei ori, în timp ce trei confruntări s-au încheiat la egalitate.

Argentina, la a șasea finală de Cupă Mondială din istorie. Are două trofee

Prima prezență a Argentinei într-un meci jucat cu trofeul Cupei Mondiale ”pe masă” a fost chiar la ediția inaugurală a competiției, cea din 1930, din Uruguay. Argentina a fost învinsă chiar de țara gazdă la Montevideo cu 4-2.

Au urmat mulți ani de ”secetă”, până în 1978, când Cupa Mondială s-a disputat chiar în Argentina. Țara gazdă a reușit să câștige finala cu Olanda, 3-1.

A treia finală a fost în 1986, în Mexic, și a adus al doilea trofeu, și ultimul de până acum, după 3-2 cu Germania de Vest.

La următoarea ediție a Cupei Mondiale, Italia 1990, Argentina a reușit să ajungă din nou în finală, unde tot Germania de Vest a fost adversar. Nemții au reușit să-și ia revanșa și s-au impus la Roma cu 1-0.

După meciul din 1990, Argentina a fost nevoită să aștepte alți 24 de ani pentru a mai juca o finală de Cupă Mondială. S-a întâmplat în Brazilia, în 2014, iar adversarul și rezultatul au fost identice cu cele din 1990, 0-1 în fața Germaniei.

Franța este la a patra finală de Cupă Mondială. Are două trofee

Dacă Argentina a bifat finala încă de la ediția inaugurală a Cupei Mondiale, Franța a avut de așteptat până în 1998 pentru a disputa un meci cu marele trofeu ”pe masă”. Se întâmpla chiar acasă, iar francezii au reușit să câștige cu Brazilia, 3-0.

A doua finală de Cupă Mondială din istoria Franței a venit în 2006, la Berlin, pierdută în fața Italiei la loviturile de departajare.

Precedenta apariție în finală pentru Franța este chiar de la ediția trecută, din Rusia, unde selecționata condusă și atunci de Didier Deschamps a învins-o pe Croația, 4-2, pentru al doilea trofeu suprem din istorie.

Etichete: franta , argentina , cupa mondiala , lionel messi , finala cupa mondiala