Campionatul European de Handbal Feminin | Norvegia – Croația 32-23. Suedia – Serbia 27-21. Rezultatele zilei  DigiSport

Головна » Campionatul European de Handbal Feminin | Norvegia – Croația 32-23. Suedia – Serbia 27-21. Rezultatele zilei – DigiSport

• Media: Digi Sport Special, miercuri, 19:45, DGS 1

• Liga 2: Buzău – Chiajna, vineri, 20:00, DGS 1

• Slovenia, Macedonia de Nord și Muntenegru sunt gazdele Europeanului din acest an.

Norvegia s-a impus cu scorul de 32-23 în fața Croației în grupa A. Nora Mork a fost cea mai bună marcatoare a nordicelor, cu opt goluri înscrise, însă s-a făcut remarcată și Henny Ella Reistad, cu șapte reușite.

În celălalt meci al grupei A, Ungaria a învins Elveția, scor 33-28. Katrin Gitta Klujber a marcat cele mai multe goluri pentru reprezentativa Ungariei, nouă reușite.

Slovenia s-a impus cu scorul de 28-26 împotriva danezelor. Cea mai bună marcatoare a slovenelor a fost Ana Gros, cu opt goluri, în timp ce pentru Danemarca s-a remarcat Jensen Ostergaard, cu șapte reușite.

În celălalt meci al grupei B, Suedia a învins Serbia cu scorul de 27-21. Nathalie Hagman a fost cea mai bună marcatoare a suedezelor, cu 9 reușite.

Clasamentul grupei A

Clasament Grupa A / Foto: Flashscore

Clasamentul grupei B

Grupa B
Clasamentul Grupei B / Foto: Flashscore

Suedia – Serbia 27-21

Min. 60: Suedia – Serbia 27-21: Final de meci!

Min. 30: Suedia – Serbia 14-9. Suedezele intră la pauză cu un avantaj de cinci goluri.

Min.1: Începe meciul!

Norvegia – Croația 32-23

Min. 60: Norvegia – Croația 32-23. Norvegiencele au câștigat la scor duelul împotriva croatelor.

Min. 30: Norvegia – Croația 16-14. Nordicele intră cu un avantaj de două goluri la pauză.

Min. 1: Începe meciul!

Danemarca – Slovenia 26-28

Min. 60: Danemarca – Slovenia 26-28. Slovenia câștigă duelul cu Danemarca.

Min. 30: Danemarca – Slovenia 15-14: La pauză, danezele conduc cu un singur gol diferență.

Ungaria – Elveția 33-28

Min. 60: Ungaria – Elveția 33-28. Unguroaicele reușesc să întoarcă scorul și se impun cu 33-28.

Min. 30: Ungaria – Elveția 12-14: Elvețiencele intră la pauză cu un avantaj de două goluri în fața jucătoarelor din Ungaria.

Grupa D: Gremania, Spania, Muntenegru, Polonia

Primele trei clasate se califică în grupele principale ale EHF EURO 2022.

România debutează sâmbătă

Naționala de handbal feminin a României are primul meci sâmbătă, cu Olanda.

Programul ”tricolorelor”:

Sâmbătă, 5 noiembrie 2022, ora 21:30 Olanda – ROMÂNIA, ÎN DIRECT la Digi Sport 2
Luni, 7 noiembrie 2022, ora 21:30 ROMÂNIA – Franța, ÎN DIRECT la Digi Sport 2
9 noiembrie, ora 19:00 Macedonia de Nord – ROMÂNIA, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Lotul României

Portari: Diana Ciucă (CS Rapid Bucureşti), Yuliya Dumanska (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud), Daciana Hosu (SCM Râmnicu Vâlcea);
Interi stânga: Cristina Neagu (CSM Bucureşti), Bianca Bazaliu (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud), Diana Lixăndroiu (CSM Slatina), Sorina Grozav (CS Rapid);
Centri: Laura Pristăviţa ((CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud)), Eliza Buceschi (CS Rapid)
Extreme dreapta: Alexandra Badea (CS Rapid), Sonia Seraficeanu (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud), Mihaela Mihai (CSM Bucureşti);
Extreme stânga: Nicoleta Dincă (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud), Alexandra Dindiligan (CSM Bucureşti), Corina Lupei (SCM Râmnicu Vâlcea);
Pivoţi: Crina Pintea (CSM Bucureşti), Lorena Ostase (CS Rapid), Andreea Ţîrle (Minaur Baia Mare).
Antrenori: Florentin Pera (principal), Bogdan Burcea (secund), Ildiko Barbu Kerekes (portari).

Etichete: campionatul european de handbal feminin