Campionatul Mondial de handbal masculin: Egiptul dinamoviștilor Shebib și Zein, lider în grupa principală!…  SPORT.RO

Головна » Campionatul Mondial de handbal masculin: Egiptul dinamoviștilor Shebib și Zein, lider în grupa principală!… – SPORT.RO

SPORT.RO

Data publicarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 10:48

Data actualizarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 10:58

Campionatul Mondial de handbal masculin (2023 World Men’s Handball Championship), care se desfășoară în Polonia și Suedia în perioada 11 – 29 ianuarie, a ajuns în faza grupelor principale, patru la număr, de unde se vor alege echipele calificate în sferturile de finală ale competiției.

Suedia, Franța și Spania, aproape de sferturi

Echipele Suediei, Franţei şi Spaniei au făcut miercuri paşi importanţi în direcţia sferturilor de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Suedia şi Polonia, transmite AFP.

Scandinavii, campionii europeni en titre, au câştigat clar în faţa Ungariei, cu 37-28, Hampus Wanne fiind cel mai bun marcator, cu 9 goluri, în timp ce Jim Gottfridsson a reuşit 10 pase decisive.

Suedia se va califica în sferturi în cazul unei victorii în faţa Islandei, vineri.

Campioana olimpică en titre, Franţa, a obţinut şi ea o victorie concludentă, 35-24 cu Muntenegru, după o prestaţie remarcabilă a portarului Vincent Gerard, care a încheiat cu 15 şuturi apărate din 33 (trei aruncări de la 7 metri).

Stevan Vujovic (Minaur Baia Mare) nu a reuşit să înscrie pentru învinşi, care nu au putut conta pe pivotul Nemanja Grbovic (CSA Steaua Bucureşti), accidentat.

Joao Silva de la Dinamo, 4 goluri pentru Brazilia în egalul 28-28 cu Portugalia

Spania a învins Polonia cu 27-23, astfel că una dintre gazdele turneului final este eliminată din competiţie.

Polonezii au ţinut ritmul multă vreme, dar au cedat în ultimele minute ale partidei, portarul Gonzalo Perez de Vargas având mai multe intervenţii decisive.

Brazilia a evitat in extremis înfrângerea în faţa Portugaliei, 28-28, printr-un gol marcat în penultima secundă. Joao Pedro Silva (CS Dinamo Bucureşti) a înscris 4 goluri pentru sud-americani.

Campioana mondială Danemarca, ținută în șah de Croația

Selecţionata Danemarcei, câştigătoarea ultimelor două titluri mondiale, a terminat la egalitate cu Croaţia, 32-32, joi, la Malmo, în primul său meci din grupele principale ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Polonia şi Suedia.

Danezii au fost conduşi când mai erau şase minute de joc (29-30), dar s-au apropiat de victorie, după golul reuşit de Mikkel Hansen (32-31), cu 1 minut şi 47 de secunde rămase de joc.

Însă Igor Karacic a egalat când mai erau 36 de secunde, iar Hansen a ratat atacul care putea aduce victoria.

Dinamoviștii Ali Zein, cu 5 goluri, și Mohamed Shebib, cu 1 gol, au contribuit la victoria Egiptului

Egalul menţine echipa Croaţiei în cursa pentru sferturile de finală, într-o grupă în care Egiptul este lider, după 33-28 cu Belgia.

Ali Zein (CS Dinamo Bucureşti) a marcat 5 goluri, iar Mohamed Shebib (CS Dinamo) a înscris un gol pentru africani.

Serbia lui Lazar Kukic de la Dinamo, învinsă de Norvegia

Germania şi Norvegia continuă parcursul fără greşeală, dominând grupa a treia principală. â

Germania a dispus joi de Argentina cu 39-19, iar Norvegia a trecut de Serbia cu 31-28, Lazar Kukic (CS Dinamo) reuşind două goluri pentru învinşi.

6. SUA 0 (-42)

* Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală. La egalitate de puncte departajarea se face prin rezultatul direct.