Campionatul Mondial | Slovenia – Franța 31-35 și Muntenegru – Chile 35-33. Portugalia – Ungaria, 21:30, DGS 4. Programul complet  DigiSport

Головна » Campionatul Mondial | Slovenia – Franța 31-35 și Muntenegru – Chile 35-33. Portugalia – Ungaria, 21:30, DGS 4. Programul complet – DigiSport

•  Premier League: Cr. Palace – Man. United, miercuri, 22:00, DGS 1

• Cupa Spaniei: Alaves – Sevilla, marți, 22:00, DGS 2

În grupa D, Portugalia a bătut Ungaria cu 27-20, iar Islanda a spulberat Coreea de Sud cu 38-25, așa că trei echipe au câte 4 puncte în grupă.

Campionatul Mondial | Portugalia – Ungaria 27-20

Min. 60. Portugalia – Ungaria 27-20. Interul dreapta, Andre Gomes, înscrie ultimul gol al lusitanilor, iar cel care a închis tabela a fost Rosta, la fel ca în prima repriză.

Min. 30: Portugalia – Ungaria 19-6 la pauză. Frade înscrie al 16-lea gol al Portugaliei, după un contraatac frumos, iar maghiarul Rosta stabilește scorul pauzei.

Min. 1: Începe meciul.

Campionatul Mondial | Slovenia – Franța 31-35

Min. 60: Slovenia – Franța 31-35. Nahi înscrie superb ultimul gol pentru Franța, iar Mazej marchează pentru Slovenia. Francezii și-au îndeplinit primul obiectiv și au intrat cu 4 puncte în grupa principală.

Min. 30: Slovenia – Franța 14-16 la pauză. Mahe înscrie pentru Franța și face 16-12 în minutul 25, dar slovenii reduc diferența pe finalul primei părți și înscriu două goluri, ultimul prin Vlah.

Campionatul Mondial | Muntenegru – Chile 35-33

Min.60: După golul lui Salinas, de la 7 metri, cu 10 secunde rămase de jucat, Chile s-a apropiat la o singură lungime de Muntenegru, care însă a mai punctat o dată prin Vujovic. Acesta a fost ales și omul meciului.

Min. 30: Muntenegru – Chile 20-18 la pauză. Andjelic înscrie ultimul gol pentru Muntenegru și ultimul al primei reprize. A aruncat mingea „ca din tun”, din scurt.

Știrea inițială:

Campionatul Mondial de handbal masculin | Slovenia – Franța și Muntenegru – Chile, ora 19:00, pe Digi Sport 2 și Digi Sport 4

Sunt dueluri tari și în grupa A, unde Muntenegru întâlnește Chile, de la ora 19:00, la Digi Sport 4 iar liderul Spania joacă împotriva Iranului. Una dintre gazdele competiției, Polonia, trebuie să învingă neapărat Arabia Saudită dacă vrea să se califice în grupele principale.

Islanda a pierdut surprinzător cu Ungaria, iar acum joacă împotriva Coreei de Sud, un meci pe care trebuie neapărat să-l câștige, mai ales că e favorită clară. Celălalt meci al grupei este unul echilibrat, în care Portugalia întâlnește Ungaria.

Campionatul Mondial de handbal masculin | Programul complet al meciurilor de luni, 16 ianuarie:

16 ianuarie

• Brazilia – Insulele Capului Verde (ora 19:00)

17 ianuarie

• Macedonia de Nord – Argentina (ora 19:00)

• Tunisia – Danemarca (ora 21:30)

Primele trei clasate din fiecare grupă se vor califica în Main Round, unde cele 24 de formații vor fi împărțite în câte patru grupe (a câte șase formații).

• Meciurile din Main Round se vor desfășura în perioada 18-23 ianuarie.

Din fiecare grupă din Main Round, se vor califica, în faza sferturilor de finală primele două formații.

• Meciurile din ”sferturi” se vor disputa pe 25 ianuarie.