Capitolul la care Messi nu e lider! Cine e argentinianul cu cele mai multe meciuri la acest Mondial (și în preliminarii)  Eurosport RO

Головна » Capitolul la care Messi nu e lider! Cine e argentinianul cu cele mai multe meciuri la acest Mondial (și în preliminarii) – Eurosport RO

Rodrigo de Paul este jucătorul argentinian care a disputat cele mai multe meciuri, incluzând partidele din preliminarii, în campania care a dus la câștigarea Cupei Mondiale 2022 de către naționala țării sale, arată un studiu al Observatorului fotbalului (CIES).

Rodrigo de Paul a jucat cele mai multe meciuri în total, 23, inclusiv toate cele șapte meciuri de la turneul final. Nicolas Otamendi, în schimb, este pe primul loc în ce privește numărul de minute (2.023).

Rodrigo de Paul, cu 23 de meciuri (1.883 de minute), este urmat de Lionel Messi, 22 de meciuri (1.964 de minute), Nicolas Otamendi, 22 de meciuri (2.023 de minute), și Lautaro Martinez, 20 de meciuri (1.299 de minute).

Cupa Mondială FIFAMessi, ironizat de Weghorst! Olandezul, mândru de cum s-a terminat episodul tensionat de la MondialACUM 8 ORE

În total, luând în calcul preliminariile și turneul final, au fost folosiți 40 de jucători. Giovani Lo Celso este fotbalistul care a disputat cele mai multe minute în calificări dintre cei care nu au jucat la turneul final. Enzo Fernandez, în schimb, este cel care a fost folosit cel mai mult în faza finală (563 de minute repartizate în șapte jocuri) fără să fi evoluat în preliminarii.

Cu 14 goluri, dintre care șapte la turneul final, Lionel Messi este jucătorul echipei Albiceleste care a marcat cel mai mult pe drumul care a dus la câștigarea titlului suprem. Messi are de două ori mai multe goluri decât al doilea marcator, Lautaro Martinez, cu 7 reușite, toate în preliminarii.

Julian Alvarez completează podiumul, cu cinci goluri, dintre care patru la turneul final. În total, treisprezece jucători au înscris cele 42 de goluri ale Argentinei.

Selecționata Argentinei a cucerit al treilea său titlu mondial după ce a învins Franța cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare, duminică seara, în finala Cupei Mondiale din Qatar, în care scorul a fost egal, 3-3 (2-0, 2-2), la capătul prelungirilor, pe Lusail Stadium din Al Daayen.

Andrei Ciobanu și Ion Alexandru, reacții în direct în timpul finalei Cupei Mondiale din Qatar

Sursa: AGERPRES

Cupa Mondială FIFADragostea pentru Messi nu are limite în Argentina! Gestul uluitor făcut de fani, după Cupa MondialăACUM 12 OREFotbalSuper Balonul de Aur ar putea fi acordat în 2029! Un singur jucător l-a câștigat în istorieACUM 18 ORE

Source: news.google.com