1. Ce nebunie! În minutul 59:55, Norvegia era în atac și Spania ”acasă”. Dar ibericii s-au calificat dramatic în semifinalele CM  DigiSport
  2. Record incredibil stabilit de prima finalistă a Campionatului Mondial de handbal! Urmează semifinala Suedia –  Gazeta Sporturilor
  3. Campionatul Mondial | Franța – Suedia, ACUM, pe Digi Sport 2. Danemarca își așteaptă adversara din finală  DigiSport
Головна » Ce nebunie! În minutul 59:55, Norvegia era în atac și Spania ”acasă”. Dar ibericii s-au calificat dramatic în semifinalele CM – DigiSport

• Liga 1: Univ. Craiova – Hermannstadt, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• Liga 1: Petrolul – Chindia, sâmbătă, 17:00, DGS 1

Spania s-a calificat în semifinalele CM de handbal la capătul unui meci ”nebun”

Cel mai dramatic meci din sferturi a fost cel dintre Norvegia și Spania. Partida a fost una deosibit de echilibrată, însă nordicii se îndreptau spre victorie în ultimele secunde. Cu avantaj de un gol pe tabelă, Norvegia a pornit la un ultim atac, iar singura șansă a ibericilor era aceea de a ieși om la om.

Acest lucru s-a și întâmplat, iar cei doi arbitri au ridicat imediat brațul pentru pre-pasiv. Totuși, formația pregătită de Jonas Wille a scăpat de ”pressing-ul” spaniolilor și a avut șansa de a închide meciul, dar unul dintre jucătorii norvegieni, inexplicabil, în loc să se ducă spre poarta adversă, a ales o pasă înapoi, iar nordicii au fost sancționați pentru joc pasiv.

Mai erau 5 secunde de joc. Spaniolii au repus repede și Dani Dujshebaev a marcat golul care a trimis duelul în prelungiri chiar înainte de expirarea timpului regulamentar.

Apoi a fost rândul nordicilor a smulgă egalarea (29-29), cu cinci secunde înainte de finalul primei reprize a prelungirilor, prin Kristjan Bjoernsen. Scandinavul a fost apoi cel care a ratat egalarea, la ultimul atac, în faţa portarului Gonzalo Perez De Vargas, după ce Dani Dujshebaev reuşise golul care a făcut în cele din urmă diferenţa, cu 45 de secunde înainte de final.

Astfel, Spania, vicecampioana europeană şi medaliată cu bronz la CM 2021 şi la JO 2020, a avut nevoie de două reprize de prelungiri pentru a trece de Norvegia, cu 35-34.

Ce s-a întâmplat în celelalte sferturi de finală

Suedia, echipa gazdă şi campioana europeană en titre, a învins Egiptul cu 26-22, însă l-a pierdut pe Jim Gottfridsson, ieşit accidentat la o mână. Niclas Ekberg a înscris 6 goluri, iar Lukas Sandell şi Eric Johansson, câte 4, pentru scandinavi, vicecampioni mondiali în urmă cu doi ani. Pentru africani, Mohamed Shebib (CS Dinamo Bucureşti) a marcat 4 goluri, iar Ali Zein (CS Dinamo), un gol.

Franţa, campioana olimpică en titre, care a încheiat pe patru ediţia precedentă a Mondialului, a câştigat fără emoţii în faţa Germaniei, cu 35-28, având un portar în zi de graţie, rezerva Remi Desbonnet, după 14 mingi parate din 30 de aruncări.

Danemarca a surclasat Ungaria în celălalt sfert de finală, cu 40-23. Matias Gidsel a marcat 9 goluri şi a dat patru pase decisive.

Danezii au stabilit un record de invincibilitate cu acest prilej la Campionatul Mondial, 26 de meciuri consecutive, ultima oară pierzând în 2017, în optimi, contra Ungariei.

• Suedia – Franţa (Stockholm, 22:00)

Etichete: campionatul mondial de handbal , spania handbal , semifinale cm handbal