1. Dinamo – THW Kiel 28-41. Cea mai drastică înfrângere a ”Dulăilor” pe teren propriu în Champions League!  DigiSport
  2. Xavi Pascual, reacție extrem de sinceră după ce Dinamo a pierdut în fața lui Kiel,…  Prosport
  3. Handbal (m): Dinamo București, înfrângere categorică în duelul cu Kiel din Liga Campionilor  HotNews
Головна » Dinamo – THW Kiel 28-41. Cea mai drastică înfrângere a ”Dulăilor” pe teren propriu în Champions League! – DigiSport

• Fotbal: Italia – Anglia, joi, 21:45, DGS 1

• Fotbal U20: Portugalia – România, joi, 17:00, DGS 1

Meciul retur dintre Kiel și Dinamo este programat miercuri, pe 29 martie.

Într-o atmosferă superbă făcută de suporterii dinamoviștii, elevii lui Xavi Pascual au început foarte bine partida și au deschis scorul, însă germanii și-au arătat valoarea, iar, la pauză, tabela arăta o diferență de opt goluri în favoarea lui Kiel.

Nu s-au schimbat prea multe după pauză, iar la finalul partidei, Dinamo a pierdut la diferență de 13 goluri.

Stanislav Kasparek și Ante Kuduz au fost cei mai buni marcatori ai bucureștenilor, cu câte șase goluri, însă au marcat și Alex Pascual (cinci goluri), Mohamed Shebib (trei goluri), Lazar Kukic (două goluri) și Eduardo Martinez (un gol).

Din partea celor de la THW Kiel, s-au remarcat Sander Sagosen (șase goluri), Eric Johansson (șase goluri), Miha Zarabec (șase goluri) și Rune Dahmke (cinci goluri).

Dinamo – THW Kiel 28-41. ”Dulăii”, dominați pe teren propriu

Min. 60: Dinamo – Kiel 28-41. Final de meci!

Min. 51: Dinamo – Kiel 23-35. Kasparek înscrie.

Min. 41: Dinamo – Kiel 17-26. Kasparek marchează, însă ”Dulăii” sunt la nouă goluri în urma germanilor.

Min. 38: Dinamo – Kiel 16-22. ”Dulăii” recuperează din diferență.

Min. 30: Dinamo – Kiel 11-19. ”Dulăii” intră la vestiare cu un dezavantaj de opt goluri.

Min. 26: Dinamo – Kiel 10-17. ”Dulăii”, în dificultate. Nemții se desprind la șapte goluri.

Min. 14: Dinamo – Kiel 5-8. Kiel se distanțează la trei goluri.

Min. 10: Dinamo – Kiel 4-4. Alex Pascual marchează de la șapte metri.

Min. 5: Dinamo – Kiel 2-1. Kuduz aruncă de la marginea careului și înscrie.

Min. 2: Dinamo – Kiel 1-0. ”Dulăii” deschid scorul!

Min. 1. Începe meciul!

Formația din Kiel a câștigat de patru ori cea mai importantă competiție din handbal la nivel de club, ultima dată în 2020, împotriva Barcelonei antrenate la acea vreme de „principalul” actual al lui Dinamo, Xavier Pascual (55 de ani).

Tocmai de aceea se anunță o dublă extraordinar de grea pentru jucătorii lui Pascual Fuertes. Formația germană a câștigat nu mai puțin de 42 de titluri naționale, spre deosebire de cele 19 trofee luate de Dinamo (unul la handbal în 11). Echipa „Câinilor roșii” a terminat de 22 de ori pe locul secund și este a doua cea mai titrată echipă de la noi, după Steaua.

Cel mai important este că avem încredere în noi. Știm că este foarte complicat, dar jucăm acasă și vedem dacă echipa va juca la nivel maxim„, a declarat Xavier Pasqual la microfonul Digi Sport.

Kiel a câștigat în sezonul 2011-2012 tripla istorică: Liga Campionilor, campionatul Germaniei și Cupa Germaniei.

În Liga Campionilor, în acest sezon, Kiel s-a clasat în Grupa B pe locul 4, cu 15 puncte, obținând 6 victorii, 3 egaluri și 5 înfrângeri. Reprezentanta României a câștigat 5 meciuri, a terminat de 3 ori la egalitate și a fost învinsă de 6 ori, iar cu 13 puncte a terminat Grupa A pe locul 5.

Celelalte meciuri din play-off sunt Szeged – Veszprem și Wilsa Plock – Nantes. PSG, Magdeburg, respectiv Barcelona și Kielce sunt calificate în sferturile de finală.