Esbjerg – Rapid 35-30, în Liga Campionilor. N-a fost ziua rapidistelor! Reistad a făcut festival: 15 goluri…  SPORT.RO

Головна » Esbjerg – Rapid 35-30, în Liga Campionilor. N-a fost ziua rapidistelor! Reistad a făcut festival: 15 goluri… – SPORT.RO

SPORT.RO

Data publicarii: Duminica 15 Ianuarie 2023, 18:46

Data actualizarii: Duminica 15 Ianuarie 2023, 18:57

Team Esbjerg – Rapid 35-30 (18-13)

Reistad n-a putut fi anticipată de rapidiste până la final: a marcat 15 goluri din 17 aruncări. Campioana României a jucat previzibil în prima repriză și a intrat cu cinci goluri de recuperat la pauză.

Cu o apărare șubredă, formația lui Viver a devenit o pradă ușoară pentru Esbjerg. Campioana României a început să găsească breșe numai datorită acțiunilor personale, pe final de meci. A fost însă prea târziu.

• 30 de goluri din 53 de aruncări au marcat campioanele României.
  • Jennifer Gutierrez (9 goluri din 10 aruncări) a fost cea mai bună marcatoare a Rapidului.
  • 4 e locul ocupat de Rapid în Grupa B a Ligii Campionilor.

Final de meci!

Min.55 Esbjerg – Rapid 34-28 Alexandra Badea și Sorina Grozav (7 metri) reduc din diferență.

Min.53 Esbjerg – Rapid 32-26 Fraga Fernandez răspunde prompt după golul Norei Mork. Româncele găsesc soluții în atac pe final. E posibilă o revenire?

Min.49 Esjberg – Rapid 29-24 Elevele lui Carlos Viver s-au apropiat la cinci goluri. Antrenorul gazdelor a trimis-o pe teren pe Nora Mork pentru a ordona atacul.

Min.44 Esbjerg – Rapid 28-20 Diana Ciucă intervine senzațional, Polman marchează după o acțiune personală.

Min.38 Esbjerg – Rapid 26-16 Polman ratează o lovitură de la 7 metri, dar Gutierrez reduce diferența la zece goluri. Reistad ajunge la 11 goluri din 12 aruncări.

Min.37 Esbjerg – Rapid 26-15 Carlos Viver cere time out după ce elevele sale ratează fiecare atac. Rapid a marcat 15 goluri din 31 de aruncări în 38 de minute.

Min.33 Esbjerg – Rapid 21-14 Reistad mai marchează o dată, iar defensiva Rapidului dă din ce în ce mai mult semne de fragilitate.

Min.31 Esbjerg – Rapid 19-13 Reistad înscrie cu o aruncare violentă, de la linia de 9 metri.

A început repriza a doua!

PAUZĂ!

După un început bun de meci, elevele lui Carlos Viver nu au mai găsit breșe în defensiva lui Esbjerg. S-au precipitat în atac, linia de 9 metri n-a mai funcționat, iar gazdele au prins curaj. Într-o excelentă dispoziție de joc, Reistad a marcat până la pauză opt goluri din nouă aruncări.

Pentru Rapid cea mai bună marcatoare în primul act a fost Eliza Buceschi, cu patru reușite din șase aruncări.

Min.28 Esbjerg – Rapid 18-13 Lorena Ostase ia prim-planul și marchează de pe pivot.

Min.27 Esbjerg – Rapid 17-12 Instad profită de breșele din defensiva Rapidului și marchează simplu.

Min.17 Esbjerg – Rapid 13-10 Polman, eliminată pentru a doua oară două minute. Înscrie pentru Rapid și Alexandra Badea.

Min.15 Esbjerg – Rapid 12-8 Fernandez marchează pentru Rapid, după o depășire în mare viteză.

Min.13 Esjberg – Rapid 10-6 Reistad a înscris golul cinci din cinci aruncări.

Min.7 Esjberg – Rapid 5-3 Jakobsen e de neoprit și gazdele se distanțează la două goluri.

Min.5 Esjberg – Rapid 2-3 Eliza Buceschi fructifică o aruncare de la 7 metri.

Min.3 Esjberg – Rapid 1-2 Hernandez imprimă mingii efectul „Maricel Voinea” și înscrie un gol care amuțește toată asistența.

Min. 1 Esjberg – Rapid 0-1 Jeniffer Gutierrez înscrie pentru Rapid după o acțiune în mare viteză.

A început meciul!

Rapidistele sunt pe locul trei în Grupa B de Liga Campionilor, după trei victorii consecutive și 16 puncte strânse în zece partide.

Meciul cu Esbjerg, ocupanta locului patru, le-ar putea permite rapidistelor să urce pe primele două locuri, care asigură calificarea directă în sferturile de finală ale competiției.

Rapid este calificată în fazele eliminatorii ale competiției, având în vedere că are deja un avans de 13 puncte față de locul șapte din grupă, cu patru etape înainte de finalul grupei.