1. FC Argeș – FC Voluntari 0-2. Piteștenii rămân fără victorie, iar ilfovenii ”sparg gheața” în play-out  DigiSport
  2. FC Argeș – FC Voluntari 0-2, în play-out-ul Superligii  Gazeta Sporturilor
  3. Moment tensionat în FC Argeș – FC Voluntari: Kevin Koubemba, scandal cu un coechipier! Căpitanul…  Prosport
  4. Situație tensionată la FC Argeș! Fanii piteșteni au ajuns în duba Jandarmeriei după ce și-au înjurat favoriții  DigiSport
  5. FC Argeș, un coșmar fotbalistic fără sfârșit: Cifre groaznice după eșecul cu FC Voluntari  Adevărul
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » FC Argeș – FC Voluntari 0-2. Piteștenii rămân fără victorie, iar ilfovenii ”sparg gheața” în play-out – DigiSport

02.04.2023, 15:30

• SuperLiga: MioveniChindia, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: SepsiFCSB, luni, 20:30, DGS 1

FC Argeș și FC Voluntari s-au înfruntat în etapa a doua a play-out-ului SuperLigii, iar câștig de cauză au avut ilfovenii, care s-au impus fără emoții, scor 2-0.

În urma rezultatului de duminică, cei de la FC Argeș rămân fără victorie în play-out, în timp ce oaspeții au bifat primul succes.

FC Argeș – FC Voluntari 0-2, în etapa a doua a play-out-ului

Meciul dintre cele două formații a fost dominat de la un capăt la celălalat de către cei de la FC Voluntari.

Trupa lui Liviu Ciobotariu a dat lovitura încă din minutul nou, când Runar Sigurjonsson a înscris simplu din șase metri.

Ilfovenii și-au dublat avantajul în minutul 18, prin golul înscris de Adam Nemec cu poarta liberă și au încheiat prima parte a meciului cu ratarea lui Damașcan, care a trimis mingea în bara transversală.

În repriza a doua, cei de la FC Voluntari au trecut pe lângă 3-0. Vadim Rață a ratat în minutul 75 lovitura de la 11 metri obținută de Andrei Dumiter.

Meciul s-a încheiat cu victoria fără emoții a celor de la FC Voluntari. În urma acestui rezultat, cei de la FC Argeș se află pe locul nouă în play-out, cu 14 puncte, în timp ce formația lui Liviu Ciobotariu a urcat pe locul trei, cu 21 de puncte.

VIDEO Rezumat FC Argeș – FC Voluntari 0-2

Știrea inițială

Ambele formații nu au început play-out-ul așa cum și-ar fi dorit, cu o victorie. Cei de la FC Argeș au pierdut în prima etapă, scor 0-2 cu ”U” Cluj, în timp ce FC Voluntari a remizat cu cei de la Hermannstadt, scor 1-1.

În meciurile din cadrul sezonului regulat, ambele partide s-au terminat cu același scor, 0-0 mai precis.

Înaintea meciului direct din play-out, cei de la FC Argeș nu stau foarte bine în clasament. Piteștenii se află pe poziția a noua, cu 14 puncte.

De partea cealaltă, cei de la FC Voluntari se află pe locul șase, cu 18 puncte.

Clasament play-out

Clasament play-out / Foto: Digi Sport

Ce a spus Bogdan Argeș-Vintilă înaintea meciului cu FC Voluntari

Suntem în faţa unui joc important și, din punctul meu de vedere, suntem pregătiţi si fizic şi mental. Cele două săptămâni ne-au fost de folos. Am reuşit să punem la punct jucătorii cu pregătirea fizică şi să mai reglam din mers anumite aspecte tactice.

Din punctul meu de vedere, suntem pe un drum bun, pe drumul de a construi o nouă echipă cu jucătorii pe care îi avem la dispoziţie.

În aceste două săptămâni, am pus accent cel mai mult pe partea fizică şi, cu aceasta ocazie, vreau să îi felicit pe jucători, au răspuns foarte bine la toate antrenamentele. Au suferit, dar prin suferinţă şi dăruire reuşim să scoatem rezultate mai bune.

Adversarul este incomod, un adversar care schimbă sistemele de joc, cu jucători care pot face diferenţa, jucători importanți. Sunt o echipă nu extraordinar de bună, dar incomodă.

Mă bucur că jucătorii mei şi-au recăpătat încrederea că pot să marcheze. Asta îmi doresc, să îi fac să înţeleagă că sunt mai buni decât în momentul acesta.

Atmosfera în vestiar se va schimba odată cu prima victorie, este puţină tensiune, dar cu prima victorie se vor descătuşa, este singura şi cea mai bună metodă”, a transmis antrenorul celor de la FC Argeș, în cadrul unei conferințe de presă.

Source: digisport.ro