1. Franța – Polonia 26-24, meciul inaugural al Campionatului Mondial de handbal masculin. Programul complet  DigiSport
  2. Începe Campionatul Mondial de handbal masculin 2023, în direct la Digi Sport. Programul complet al grupelor  DigiSport
  3. CM Handbal (m): Campioana olimpică en-titre, victorie muncită în primul meci al competiției  Hotnews
Головна » Franța – Polonia 26-24, meciul inaugural al Campionatului Mondial de handbal masculin. Programul complet – DigiSport

• Supercupa Spaniei: Betis – Barcelona, joi, 21:00, DGS 1

• Premier League: Fulham-Chelsea, joi, 22:00, DGS 2

• Campionatul Mondial din Polonia și Suedia e programat între 11 și 29 ianuarie și poate fi urmărit în direct pe canalele Digi Sport.
  • Danemarca a câștigat ultimele două trofee mondiale, în 2019 și 2021.

Victorie la limită pentru Franța în fața echipei-gazdă Polonia

La Katowice, Franța a trecut cu emoții de Polonia în Grupa B, din care mai fac parte Slovenia și Arabia Saudită. Naționala “Cocoșului Galic” e printre favorite la câștigarea trofeului.

La pauză, Franța a condus cu 14-13. În repriza a doua, Franța și Polonia au fost la egalitate de mai multe ori (18-18, 21-21). Francezii s-au desprins spre final.

Pentru Franța au marcat: Mem (6 goluri), Mahe (4), Lenne (3), Fabregas (3), Tournat (3), Remili (2), Nahi (2), Grebille (2), Briet (1).

Golurile Poloniei au fost reușite de către: Sicko (7), Moryto (6), Jedraszczyk (3), M. Gebala (2), Pietrasik (2), Olejniczak (2), T. Gebala (1), Walczak (1).

VIDEO Rezumatul meciului Franța – Polonia 26-24

Miercuri sunt programate șapte meciuri, iar patru dintre ele vor fi transmise în direct pe canalele Digi Sport.

Franța – Polonia 26-24, la Campionatul Mondial de handbal masculin

UPDATE 22:30 Final de meci! Franța o învinge pe Polonia cu 26-24, în primul duel de la acest turneu final.

UPDATE 22:36 Final de primă repriză! Franța – Polonia 14-13.

Mahe a fost cel mai bun marcator pentru Franța (3 goluri), iar Moryto a înscris de cinci ori pentru Polonia.

UPDATE 22:00 Începe meciul de la Katowice! Francezul Grebille înscrie primul gol.

Franța și Polonia deschid ”balul”

Meciul de deschidere le pune față-n față pe Polonia, una dintre țările gazde, și Franța, de șase ori campioană mondială.

”Cocoșul Galic” este favorit, chiar partida se va disputa în Polonia. Francezii au convocat tot ce aveau mai bun la dispoziție, în frunte cu Nikola Karabatic, Dika Mem sau Valentin Porte.

Program Grupa A

12 ianuarie

• Chile – Iran (ora 19:00)
  • Spania – Muntenegru (ora 21:30, ÎN DIRECT pe Digi Sport 4)

11 ianuarie

• Franța – Polonia (ora 22:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 4)

12 ianuarie

• Insulele Capului Verde – Uruguay (ora 19:00)
  • Suedia – Brazilia (ora 21:30)

14 ianuarie

• Brazilia – Uruguay (ora 19:00)
  • Suedia – Insulele Capului Verde (ora 21:30)

16 ianuarie

• Brazilia – Insulele Capului Verde (ora 19:00)
  • Uruguay – Suedia (ora 21:30)

Program Grupa D

12 ianuarie

• Ungaria – Coreea de Sud (ora 19:00)
  • Islanda – Portugalia (ora 21:30)

14 ianuarie

• Portugalia – Coreea de Sud (ora 19:00)

• Argentina  – Olanda (ora 19:00)
  • Norvegia – Macedonia de Nord (ora 21:30)

15 ianuarie

• Macedonia de Nord – Olanda (ora 19:00)
  • Norvegia – Argentina (ora 21:30)

17 ianuarie

• Macedonia de Nord – Argentina (ora 19:00)

• Tunisia – Danemarca (ora 21:30)

Primele trei clasate din fiecare grupă se vor califica în Main Round, unde cele 24 de formații vor fi împărțite în câte patru grupe (a câte șase formații).

• Meciurile din Main Round se vor desfășura în perioada 18-23 ianuarie.

Din fiecare grupă din Main Round, se vor califica, în faza sferturilor de finală primele două formații.

• Meciurile din ”sferturi” se vor disputa pe 25 ianuarie.
  • Meciurile din semifinale se vor juca pe 27 ianuarie
  • Cele două finale vor avea loc pe 29 ianuarie.

România a ratat calificarea la CM 2023

Naționala României a fost eliminată de către Macedonia de Nord din drumul către turneul final, la baraj, după ce a pierdut în deplasare cu 22-30 și a câștigat acasă cu 24-22.

Ultima dată când România a fost prezentă la o ediția a Campionatului Mondial masculin s-a întâmplat în 2011, când ”tricolorii” au încheiat pe locul 19.

Etichete: franta , romania , polonia , suedia , handbal masculin , campionatul mondial