Gyor – Rapid 32-30, în grupele Ligii Campionilor la handbal feminin. Primul eșec al sezonului pentru giuleșten  Gazeta Sporturilor

Головна » Gyor – Rapid 32-30, în grupele Ligii Campionilor la handbal feminin. Primul eșec al sezonului pentru giuleșten – Gazeta Sporturilor

Articol de GSP – Publicat sambata, 03 decembrie 2022 20:33 / Actualizat sambata, 03 decembrie 2022 21:42

Rapid a pierdut primul meci în grupa B din Liga Campionilor la handbal feminin, scor 30-32, pe terenul lui Gyor.

• Duminică va avea loc un alt meci între reprezentantele României și Ungariei în Liga Campionilor la handbal feminin. CSM București – FTC Budapesta se joacă de la 17:00, live pe GSP.ro și televizat pe Orange Sport 3, Digi Sport 2 și Prima Sport 1

Rapid venea la Gyor cu o aură a invincibilității, singura formație fără eșec din grupele Ligii Campionilor. Giuleștencele au intrat cu mult curaj în meci, nu au ratat nimic în primele 10 minute.

Meciul a continuat într-un ritm fantastic, iar Gyor a profitat de câteva inexactități în defensiva campioanei României. La pauză, tabela arăta 18-15.

Rapid, învinsă în deplasare de la Gyor

Gyor a pornit ca din tun după reluare și s-a desprins la 7 goluri. Un time-out cerut inspirat de Carlos Viver a aprins finalul. Ivana Kapitanovic a făcut minuni în poartă, iar Rapid a strâns treptat diferența. Cu 5 minute rămase, maghiarele aveau o singură lungime avans.

A fost momentul în care Silje Solberg și-a intrat în rol. Goalkeeperul lui Gyor a blocat 3 contraatacuri, le-a hipnotizat pe Grozav și Buceschi, și a decis soarta punctelor. Săptămâna viitoare, Rapid are șansa revanșei în fața lui Gyor, în Sala Polivalentă.

Orlane Kanor a fost cea mai bună marcatoare a Rapidului, cu 7 goluri. Au mai contribuit: Grozav (6), Korsos (4), Buceschi (3) Polman (3), Lopez (2), Gutierrez (2), Espinola (1), Hernandez (1) și Ostase (1).

Rapid, pe loc de „optimi” în Liga Campionilor la handbal feminin

Gyor conduce grupa B, cu 12 puncte. Rapid este pe poziția a 4-a, cu 10 puncte. Primele două clasate merg direct în „sferturi”. Următoarele 4 se califică în „optimi”.

FINAL » Gyor – Rapid 32-30

S-a terminat partida!
min. 57. Time-out cerut de Carlos Viver. 31-28
min. 56: Ivana Kapitanovic face minuni în poarta campioanei României. Polman înscre din extremă, iar galeria Rapidului domină atmosfera în sala din Ungaria. 29-28
min. 54: Sorina Grozav ratează și ea pe contraatac! Șansă uriașă ratată de Rapid. 29-27
min. 54: Eliza Buceschi își va revanșa, iar Rapid strânge diferența! 29-27
min. 52: Buceschi pleacă pe contraatac, dar e blocată de Solberg. 28-25
min. 51: Sorina Grozav marchează al 5-lea gol din meci. 28-25
min. 47: Rapid profită de superioritate și marchează 3 goluri consecutive. 27-23
min. 42: Carlos Viver, antrenorul Rapidului, a cerut time-out! 25-20
min. 40: Nze Minko profită de spațiile din defensiva Rapidului. Kanor răspunde cu o acțiune asemănătoare. 24-20
min. 39: Ana Gros aruncă imparabil. Rapid încearcă să răspundă cu o acțiune în extrema dreaptă, dar aruncarea Alexandrei Badea este blocată. 22-19
min. 37: Gyor marchează două goluri conecutive extrem de ușor, după intercepții. Campioana României, lipsită de inspirație. 21-18
A început repriza secundă!

S-a terminat prima parte!
min. 18: Sorina Grozav aruncă direct în vinclu! 11-11
min. 12: Eliza Buceschi își depășește adversara și înscrie superb. 8-8
min. 7: Ritm senzațional! Se marchează la fiecare acțiune ofensivă. 6-7
min. 5: Rapid, irezistibilă în ofensivă! Kanor înscrie al doilea gol al partidei. 3-4
A început partida!

Lazar Kukic, centrul lui Dinamo: „În România mă simt ca acasă!”

Dinamo, victorie mare și pe terenul lui Wisla Plock! Pas ferm pentru optimile Ligii Campionilor

Source: news.google.com