1. Iran a făcut 6 schimbări în meciul cu Anglia de la Cupa Mondială! Ce spune regulamentul  DigiSport
  2. Anglia – Iran 6-2. Motivul pentru care fotbaliștii Iranului n-au cântat imnul + huiduieli din tribune  Gazeta Sporturilor
  3. Momentul în care iranianul Beiranvand se ciocnește violent de un coechipier: O rușine totală” VIDEO  Adevărul
  4. ”Băieții ăștia riscă enorm!” Prima reacție după ce iranienii au refuzat să cânte imnul. Ce au făcut suporterii  DigiSport
  5. Jude Bellingham, în centrul atenției! Ce au scris jurnaliștii britanici despre starul Angliei…  SPORT.RO
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Iran a făcut 6 schimbări în meciul cu Anglia de la Cupa Mondială! Ce spune regulamentul – DigiSport

• Liga 2: Buzău – Chiajna, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Fotbal Club, marți, 19:45, DGS 1

Partida a început cu incident grav, petrecut în careul Iranului. Portarul Ali Beiranvand s-a ciocnit frontal cu un coechipier, lovindu-se serios la cap. Deși vizibil comoționat, goalkeeper-ul a continuat pe teren până în minutul 20, când a fost înlocuit cu Hossein Hosseini.

Premieră în fotbal! Echipele pot face 6 schimbări la CM din Qatar, în cazuri speciale

A fost prima schimbare efectuată de selecționerul Carlos Queiroz, apoi au mai urmat alte cinci! La pauză, Ezatolahi, Gholizadeh și Kanaani le-au luat locul lui Karimi, Jahanbakhsh, respectiv Cheshmi, în minutul 63 Mohammadi a fost schimbat cu Torabi, iar cu 13 minute înainte de final Azmoun l-a înlocuit pe Noorollahi.

În premieră, la Cupa Mondială din Qatar, echipele pot face șase schimbări, în cazuri speciale. Mai exact, dacă un jucător este nevoit să părăsească terenul din cauza unei lovituri la cap, cum a fost situația portarului Beiranvand, formația respectivă primește o înlocuire ”extra”.

Pentru ca echilibru să fie menținut, în aceste cazuri, și echipa adversă primește dreptul de a face șase înlocuiri. Deși regulamentul îi permitea să schimbe șase jucători, Gareth Southgate a efectuat doar cinci modificări, toate în repriza a doua.

”O rușine absolută!” Reacție extrem de dură după ce portarul Beiranvand a fost lăsat pe teren, deși era ”vizibil comoționat”

În urma incidentului în care a fost implicat iranianul Beiranvand, Luke Griggs, directorul executiv interimar al asociaţiei Headway, a spus: „Este o absolută ruşine că portarului iranian accidentat i s-a permis să rămână pe teren. A fost irelevant că a fost schimbat ulterior, nu trebuia să se mai afle în poartă nicio secundă după acea accidentare, darămite încă un minut.

Se vedea că era comoţionat, era ameţit, nu mai putea continua. O decizie în astfel de cazuri nu o ia jucătorul, ci staff-ul medical. Acesta a fost primul test al protocolului de comoţie cerebrală la CM 2022 şi a fost clar un eşec„.