1. Japonia – Croaţia 1-1 (1-3 d.l.d.), în optimile Cupei Mondiale. Europenii triumfă la loviturile de departajare  DigiSport
  2. Jurnal de Super Mondial, meciul zilei: Brazilia-Croația cu Carmen Mandiș și Daniel Nazare  ProSport
  3. Japonia – Croația 1-1. (1-3. la pen.) Portarul Livakovic îi duce pe croați în sferturile Campionatului Mondial  Gazeta Sporturilor
  4. Japonia – Croaţia 1-1, în optimile Cupei Mondiale. Elevii lui Dalic, replică în partea a doua  DigiSport
  5. (P) Continuă optimile de finală în Qatar! Descoperă SuperPachetul pentru SuperMondial…  SPORT.RO
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Japonia – Croaţia 1-1 (1-3 d.l.d.), în optimile Cupei Mondiale. Europenii triumfă la loviturile de departajare – DigiSport

• Cupa României: PetrolulU Craiova 1948, marți, 19:00, DGS 1

• Media: Fotbal Club, marți, 21:00, DGS 1

Elevii lui Zlatko Dalic urmează să dea piept cu învingătoarea partidei dintre Coreea de Sud și Brazilia.

Meciul a început cu o echipă asiatică mai energică, care a și marcat în prima repriză. Maeda a profitat de o fază fixă executată scurt, care a adus mingea la picioarele atacantului în careu, iar fotbalistul lui Celtic a înscris cu un șut pe jos.

Partea a doua a adus o altă agresivitate din partea Croației, care a ieșit mai montată de la cabine după discursul lui Zlatko Dalic. Ivan Perisic, jucătorul lui Tottenham, a egalat cu o lovitură de cap de la aproximativ 14 metri.

Finalul partidei nu a mai cunoscut mari ocazii de gol, iar meciul a mers în prelungiri. Acolo, cea mai bună șansă a fost semnată de Mitoma, de la Japonia, însă Livakovic a fost la post.

Portarul croat a fost eroul echipei sale și la loviturile de departajare, acolo unde le-a interzis golul de trei ori niponilor. Astfel, Croația s-a impus și merge în sferturile Cupei Mondiale.

Japonia – Croaţia 1-1 (1-3 d.l.d.), în optimile Cupei Mondiale. Luptă pentru sferturi în Qatar

FINAL

UPDATE 19:43: Pasalic îl trimite pe portar pe celălalt colț și înscrie. Croația se califică în sferturi. Japonia – Croația 1-3.

UPDATE 19:42: Yoshida este ghicit de Livakovic, iar un gol al Croației aduce calificarea. Japonia – Croația 1-2.

UPDATE 19:41: Livaja trage tehnic, dar nimerește bara. Japonia – Croația 1-2.

UPDATE 19:40: Asano marchează primul penalty al asiaticilor. Japonia – Croația 1-2.

UPDATE 19:40: Brozovic bate cu sânge rece, pe centru, și marchează. Japonia – Croația 0-2.

UPDATE 19:39: Mitoma ratează și el, după o execuție pe colț, ghicită de portarul Croației. Japonia – Croația 0-1.

UPDATE 19:38: Vlasic bate tare, în plasa laterală și marchează. Japonia – Croația 0-1.

UPDATE 19:37: Minamino execută pe jos, slab, și Livakovic apară! Japonia – Croația 0-0.

UPDATE 19:37: Japonia execută prima.

Min. 120+2: Fluier final! Partida merge la lovituri de departajare.

Min. 120+1: Lovro Majer ajunge la o minge la marginea careului, trage cu piciorul mai slab, dreptul, însă o face pe lângă poartă.

Min. 106: A început repriza secundă a prelungirilor.

PAUZĂ

Min. 105+2: Final al primei reprize de prelungiri.

Min. 105: Mitoma ia o fază pe cont propriu și face o cursă de 40 de metri, ajunge la marginea careului, trage puternic, dar pe centrul porții, unde Livakovic se află la post și respinge.

Min. 91: Au început prelungirile!

PAUZĂ

Min. 90+5: Fluier final al primelor 90 de minute.

Min. 77: Ivan Perisic scapă spre poarta adversă, trage de la distanță, cu stângul, dar execuția sa, deviată, se duce în corner.

Min. 66: Ante Budimir reia din careu, însă nu nimește ținta.

Min. 58: Endo trage în forță de la marginea careului, dar Livakovic e la post și scoate de sub bară.

Min. 56: Goool Croația! Juranovic centrează din dreapta, iar Ivan Perisic reia cu capul de la 14 metri, lângă bară.

Min. 46: A început partea secundă!

Min. 45+3: Final de primă repriză.

Min. 43: Goool Japonia! Din nou un corner bătut scurt de Japonia, care aduce o centrare în careu, balonul ajunge la Maeda, iar atacantul lui Celtic înscrie.

Min. 41: Fază frumoasă pentru asiatici. Endo îl găsesște bine pe Kamada, care driblează în careu și rămâne în poziție bună de a șuta, dar execuția sa, de la 8 metri, se duce peste buturile lui Livakovic.

Min. 8: Ivan Perisic profită de o eroare în apărarea Japoniei, pătrunde în careu, șutează din unghi, dar balonul e blocat. Kramaric a recuperat mingea, dar nu a putut finaliza faza.

Min. 3: Un corner bătut scurt de Niponi aduce mingea în careu, iar Taniguchi trimite cu capul pe lângă poartă.

• Antrenor: Zlatko Dalic

Japonia-Croaţia, Live Text de la ora 17:00. „Samuraii Albaştri” întâlnesc un alt adversar celebru

În principiu, lumea o vede favorită pe vicecampioana mondială din 2018, Croaţia, echipă care are în componenţă mari fotbalişti ca Modric, Brozovic, Perisic ori Kovacic. Chiar dacă echipa s-a văzut în situaţia de a termina Grupa F pe locul secund, după Maroc …

Numai că adversara este Japonia, echipă care a răpus la acest turneu final campioanele mondiale din 2010 şi din 2014, Spania şi Germania, şi a terminat pe primul loc Grupa E. Iar adversarii tari sunt cei care par să le convină, dacă ţinem cont că jocul cu Costa Rica l-au pierdut, scor 0-1.

Aşa că „Samuraii Albaştri”, aşa cum sunt porecliţi fotbaliştii niponi, sunt în stare de o nouă surpriză. Chiar şi cu media lor de numai 32,3 la sută posesie pe meci!

• În 1998, Croaţia a învins Japonia la CM 98, scor 1-0 şi a terminat la egalitate, 0-0, opt ani mai târziu, ambele în faza grupelor.

Dalic are la dispoziţie toate starurile, inclusiv pe Modric şi pe Lovren, dar aceştia doi riscă să piardă „sferturile”, dacă primesc încă un cartonaş galben.

Echipe probabile Japonia-Croaţia, la CM Qatar 2022

Japonia: Gonda – Tomiyasu, Taniguchi, Yoshida – Ito – Morita, Tanaka, Nagatomo – Doan, Maeda, Kamada.
Antrenor: Hajime Moriyasu

Croația: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Barisic – Kovacic, Brozovic, Modric – Kramaric, Livaja, Perisic.
Antrenor: Zlatko Dalic

Programul complet al sferturilor de finală ale Cupei Mondiale Qatar 2022

Vineri 9 decembrie

• Meciul 58: Japonia / Croația –  Brazilia / Coreea de Sud (Education City Stadium – Doha, 17:00)
  • Meciul 57: Olanda – Argentina (Lusail Stadium – Al Daayen, 21:00)

Sâmbătă 10 decembrie

• Meciul 60: Maroc / Spania – Portugalia / Elveția (Al Thumama Stadium – Doha, 17:00)
  • Meciul 59: Anglia – Franța (Al Bayt Stadium – Al Khor, 21:00)

Etichete: jaoinia croaţia , optimi cm qatar , sferturi cm qatar