Liga Campionilor | Ferencvaros – CSM Bucureşti 29-33. ”Tigroaicele” au făcut un meci perfect în Ungaria  DigiSport

Головна » Liga Campionilor | Ferencvaros – CSM Bucureşti 29-33. ”Tigroaicele” au făcut un meci perfect în Ungaria – DigiSport

• Liga 1: BotoșaniCFR, duminică, 17:30, DGS 1

• Liga 1: ChindiaFCSB, duminică, 20:30, DGS 1

• Săptămâna trecută, în partida din Sala Polivalentă, victoria vicecampioanei României a fost lejeră, obţinută la şase goluri distanţă, scor 30-24.

Crina Pintea, cea mai bună marcatoare a partidei

Vicecampioana României a făcut un meci aproape perfect în Ungaria. Diferența din teren a fost mai mare decât o arată scorul final. ”Tigroaicele” au condus din primul minut și nu au cedat ”frâiele” nicio clipă.

Cea mai mare diferența pe tabelă s-a înregistrat în repriza secundă, când CSM București a condus cu 22-12 și 23-13.

Cu toate acestea, pe final, CSM-ul s-a relaxat, iar Ferencvaros a venit la trei goluri, cu două minute rămase. Cu toate acestea, Adrian Vasile a cerut time-out, iar elevele sale au reușit să gestioneze corect finalul de partidă și să obțină cele două puncte puse în joc.

În urma acestei victorii, CSM București a urcat pe primul loc în Grupa Principală A, cu 13 puncte, la două puncte peste Kristiansand, formație care are un meci mai puțin disputat.

• În runda viitoare, CSM București primește vizita chiar norvegiencelor de la Kristiansand, în România, duminică, 18 decembrie, de la ora 17:00.

De partea cealaltă, Ferencvaros este pe locul cinci, cu șapte puncte, după opt etape disputate.

Pentru Ferencvaros au marcat: Emily Bok, Greta Marton și Gitta Klujber – câte 5, Angel Malestein – 4, Anna Kukey – 3, Alicia Stolle, Dorka Papp, Andrea Lekic – câte 2, Zita Szucsanszki – un gol.

Pentru CSM București au marcat: Crina Pintea – 6, Siraba Dembele, Emilie Arntzen, Elizabeth Omoregie – câte 5, Cristina Neagu – 4, Aune Larsen, Alexandra Dindiligan – câte 2, Mihaela Mihai, Alicia Gogârlă, Grace Zaadi, Marina Sudakova – câte un gol.

Ferencvaros – CSM Bucureşti 29-33

Min. 60: Final de partidă! CSM și-a complicat finalul de meci, dar a reușit o victorie extrem de importantă.

Min. 59: Ferencvaros – CSM București 29-33. Arntzen trimite o ”ghiulea” sub bara porții adverse.

Min. 58: Time-out cerut de CSM București, la 32-29. Unguroaicele au ajuns de la ”- 10”, la ”- 3” și complică finalul de meci.

Min. 57: Ferencvaros – CSM București 27-32. Stolle marchează de pe semicerc, după o pătrundere din extremă stângă.

Min. 52: Ferencvaros – CSM București 22-31. Arntzen punctează din inter dreapta, după o pătrundere impetuoasă.

Min. 46: Time-out cerut de CSM București, la 26-19 pentru ”Tigroaice”.

Min. 38: Ferencvaros – CSM București 13-22. Malestein mai îndulcește puțin ”amarul” unguroaicelor.

Min. 34: Time-out cerut de Ferencvaros, la 20-12 pentru CSM București.

Min. 31: A început repriza secundă!

Pauză: Ferencvaros – CSM București 11-17! Sudakova a înscris la ultima fază a reprizei.

Min. 29: Ferencvaros – CSM București 11-16. Lekic reușește să marcheze pentru formația maghiară.

Min. 24: Ferencvaros – CSM București 9-13. Arntzen a aruncat de pe picioare, la colțul scurt, și a reușit să păcălească portarul advers.

Min. 24: Time-out cerut de CSM București, la 12-9 pentru trupa lui Adrian Vasile!

Min. 18: Ferencvaros – CSM București 7-11. Cristina Neagu înscrie de la șapte metri.

Min. 12: Ferencvaros cere time-out, la 7-3 pentru CSM București!

Min. 10: Ferencvaros – CSM București 3-5. Dembele înscrie un gol superb, cu intrare din extremă în centru, și ”Tigroaicele” au două goluri avantaj.

Min. 6: Ferencvaros – CSM București 1-2. Malestein bifează prima reușită pentru gazde, cu o aruncare din extrema dreaptă.

Min. 1: Ferencvaros – CSM București 0-1. Crina Pintea reușește primul gol al partidei, de pe semicerc.

Min. 1: A început partida!

Foarte greu meci. Repet, fiecare echipă îşi găseşte ritmul acum. Sunt convins că Ferencvaros o să-şi ridice nivelul„, a afirmat antrenorul Adi Vasile, cel care recent şi-a prelungit contractul cu CSM Bucureşti.

Uneori poate că înscriu mai puţin, dar poate că fac alte lucruri bune şi pentru mine asta este cel mai important, ca la finalul celor 60 de minute, pe tabelă să fie măcar un gol mai mult pentru echipa noastră„, l-a completat Cristina Neagu la finalul meciului din tur.

Clasament Grupa A în EHF Liga Campionilor la handbal feminin

Clasament Grupa B în EHF Liga Campionilor la handbal feminin, înaintea meciului Gyor-Rapid

Rapid va juca şi ea în Liga Campionilor, dar duminică. Meciul dintre campioana României şi Gyor este programat de la ora 15:00 şi va putea fi urmărit în direct pe Digi Sport 2.

Până la jocul din tur, Rapid era singura echipa neînvinsă din competiţie. În Ungaria a fost însă 30-32 şi giuleştencele au coborât până pe locul 4 în grupa condusă de cvintupla deţinătoare a trofeului în Liga Campionilor.

Se anunţă un joc incendiar în Sala Polivalentă din Bucureşti, acolo unde s-au vândut deja toate biletele!

Etichete: liga campionilor handbal , csm bucuresti , ferencvaros csm bucuresti