Liga Campionilor (handbal f): Rapid București, înfrângere categorică pe terenul lui Esbjerg  HotNews

Головна » Liga Campionilor (handbal f): Rapid București, înfrângere categorică pe terenul lui Esbjerg – HotNews

Rapid Bucureşti, campioana României la handbal feminin, a pierdut categoric pe terenul celor de la Team Esbjerg, scor 35-30 (18-13), în etapa a XI-a din grupa B a Ligii Campionilor.

Rapid Bucuresti in Liga Campionilor la handbal femininFoto: Claus Fisker / AFP / Profimedia

Esbjerg vs Rapid 35-30, în Liga Campionilor

Formația din Danemarca a controlat partida și a condus chiar și la 11 goluri, după un început dezastruos de repriză secundă al Rapidului. Fetele lui Carlos Viver au redus treptat din diferență, dar nu au mai putut obține nimic din această deplasare.

Cea mai bună marcatoare a fost Reistad (15 goluri, Esbjerg), în timp ce de la Rapid s-a remarcat Gutierrez (9 reușite).

De știut:

• Rapid Bucureşti va disputa următoarul meci în 22 ianuarie, pe teren propriu, cu Kastamonu.
  • Rezultatele obţinute de Rapid în Grupa B: 31-27 cu Lokomotiva Zagreb, 32-32 cu Metz Handball, 33-26 cu Kastamonu Belediyesi GSK, 34-32 și 30-35 cu Team Esbjerg, 30-30 şi 39-29 cu Buducnost, 27-25 şi 36-29 cu Storhamar, 30-32 şi 30-27 cu Gyor ETO.
  • În grupa A din competiţie joacă şi vicecampioana CSM Bucureşti, lider după 11 etape.
  • Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.

8. Lokomotiva Zagreb (214-332) 1.

Primele două clasate se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în faza play-off, pentru alte 4 locuri disponibile. Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Source: news.google.com