1. Liga Campionilor (handbal m): Dinamo București, victorie uriașă cu Wisla Plock – „Dulăii” sunt cu un pas în play-off  Hotnews
  2. Dinamo – Wisla Plock 32-27! O nouă victorie pentru „roș-albi” în Liga Campionilor la handbal…  Prosport
  3. Dinamo, victorie impresionată în Liga Campionilor » Campioana României păstrează șanse de calificare  Gazeta Sporturilor
  4. Dinamo – Wisla Plock 32-27, în Champions League. ”Dulăii” obțin a treia victorie în Grupa A  DigiSport
  5. Handbal masculin: Dinamo Bucureşti – Wisla Plock, scor 32-27, în grupa A din Liga Campionilor Machineseeker  News.ro
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Liga Campionilor (handbal m): Dinamo București, victorie uriașă cu Wisla Plock – „Dulăii” sunt cu un pas în play-off – Hotnews

Dinamo Bucureşti a învins formaţia poloneză Wisla Plock, scor 32-27, în al şaptelea meci din grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin. În urma victoriei obținute în Sala Polivalentă din Capitală, campioana României se află într-o poziție ideală pentru a obține calificarea în play-off-ul pentru sferturi.

Jucatorii echipei de handbal masculin Dinamo BucurestiFoto: Inquam Photos / Vali Marin

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Kukic (7 goluri), Negru (6), Shebib (5), iar de la oaspeţi s-a remarcat Lucin (8 reuşite).

La ultima aruncare dinaintea pauzei, Ante Kuduz a lovit cu mingea în cap un jucător advers din zid şi a fost eliminat direct cu cartonaş roşu, decizie contestată de Dinamo, în condiţiile în care handbalistul polonez a sărit în timpul aruncării, scrie News.ro.

În ultimul meci al etapei a șaptea din Grupa A, SC Magdeburg va primi vizita celor de la FC Porto.

După șapte etape (dintr-un total de 14), Dinamo se află pe locul 5 în clasamentul Grupei A, cu 7 puncte. Echipa lui Xavi Pascual are 4 puncte peste HC Zagreb (locul 7, primul care nu duce în play-off-ul pentru sferturi).

De știut:

• Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.
  • În primele meciuri din grupă, Dinamo a obţinut rezultatele: 28-30 cu SC Magdeburg, 30-33 cu Veszprem HC, 38-38 cu GOG, 32-27 cu FC Porto, 29-35 cu PSG Handball şi 29-28 cu HC Zagreb.
  • În etapa următoare, Dinamo Bucureşti va juca în deplasare returul cu Wisla Plock, chiar de Ziua naţională, în 1 decembrie.
  • Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior.

Source: news.google.com