1. Naționala masculină de handbal, învinsă de echipa Spaniei într-un turneu de pregătire  G4Media.ro
  2. Naționala de handbal masculin a României, turneu amical în Spania. Înfrângere umilitoare în fața ibericilor  Fanatik.ro
  3. Ce-a făcut naționala masculină de handbal contra Spaniei înainte de Campionatul Mondial  Ziare.com
Головна » Naționala masculină de handbal, învinsă de echipa Spaniei într-un turneu de pregătire – G4Media.ro

Naţionala masculină de handbal a României a fost învinsă de echipa Spaniei cu scorul de 42-29 (23-16), joi seara, la Benidorm, într-un turneu de pregătire, relatează Agerpres.

Primele zece minute au fost echilibrate, gazdele având avantaj de un singur gol. ”Hispanos” s-au desprins apoi, la 14-8 (20), iar la pauză aveau şapte goluri în plus pe tabelă (23-16).

Ecartul a continuat să crească după pauză, 29-20 (40), 37-23 (50), pentru ca în final diferenţa să fie de 13 goluri, 42-29.

Pentru echipa României, antrenată de spaniolul Xavi Pascual, au marcat Gabriel Cumpănici 6 goluri, Tudor Botea 4, Nicolae Cristian Ungureanu 4, Nicuşor Negru 3, Ştefan-Valentin Neagu 3, Tudor Buguleţ 2, Daniel Stanciuc 2, Dan Racoţea 1, Alexandru Tărîţă 1, Călin Dedu 1, Robert Nagy 1, Andrei Buzle 1.

Golurile gazdelor au fost reuşite de Agustin Casado 6, Kauldi Odriozola 5, Angel Fernandez 5, Imanol Garciandia 5, Daniel Dujshebaev 5, Gedeon Guardiola 4, Ferran Sole 2, Abel Serdio 2, Alex Dujshebaev 2, Miguel Sanchez-Migallon 2, Daniel Fernandez 2, Adria Figueras 1, Ian Tarrafeta 1.

În celălalt meci de joi, Argentina a dispus de Bahrein cu 31-27 (16-12).

În afara României, celelalte trei echipe vor participa la Campionatul Mondial găzduit de Polonia şi Suedia (11-29 ianuarie).

Vineri se vor juca partidele România – Argentina (17:45) şi Spania – Bahrain (20:00), iar sâmbătă sunt programate meciurile România – Bahrain (ora 16:45) şi Spania – Argentina (19:00).

Source: news.google.com