1. Rapid, fără replică în deplasarea cu Esbjerg » Calculele pentru „sferturi” s-au complicat teribil  Gazeta Sporturilor
  2. Esbjerg – Rapid 35-30, în Liga Campionilor. N-a fost ziua rapidistelor! Reistad a făcut festival: 15 goluri…  SPORT.RO
  3. Esbjerg – Rapid 35-30, în grupele Ligii Campionilor. Campioana României, fără șanse în Danemarca  DigiSport
Головна » Rapid, fără replică în deplasarea cu Esbjerg » Calculele pentru „sferturi” s-au complicat teribil – Gazeta Sporturilor

Articol de GSP – Publicat duminica, 15 ianuarie 2023 18:08 / Actualizat duminica, 15 ianuarie 2023 18:36

Rapid a fost învinsă fără drept de apel în deplasarea cu Esbjerg, vicecampioana Danemarcei, scor 30-35, în runda cu numărul 11 a grupei B din Liga Campionilor la handbal feminin.

Al doilea episod al duelului danezo-român nu a avut același rezultat. Ieri, CSM București a spulberat-o pe campioana Odense, scor 40-31. Astăzi, Rapid nu s-a ridicat la miza momentului în deplasarea cu Esbjerg.

Rapid, eșec în deplasarea cu Esbjerg

Elevele lui Carlos Viver au început promițător, au condus în primele 5 minute, apoi au cedat în fața iureșului ofensiv condus de Henny Reistad. Esbjerg a intrat la pauză cu un avans de 5 goluri, scor 18-13.

Desfășurarea a fost similară și în partea secundă. Danezele au zburdat în atac și s-au desprins la 11 lungimi, moment în care pe parchet au apărut și jucătoare de plan secund.

Campioana României a profitat și a strâns diferența în limite decente, în special datorită preciziei extremei Gutierrez, marcatoare 8 goluri. Cea mai bună handbalistă a partidei a fost norvegianca Reistadt, cu 14 goluri.

Rapid, la mâna rezultatelor în Liga Campionilor

Eșecul complică socotelile în grupă. Rapid a căzut pe locul 4 în acest moment, cu 16 puncte. Primele două poziții, ocupate acum de Gyor și Metz, rămân greu de atins.

Giuleștencele mai au trei meciuri de jucat în grupă, acasă cu Kastamonu, în deplasare cu Metz și acasă cu Zagreb. Trupa lui Carlos Viver va trebui să câștige tot și să aștepte jocul rezultatelor pentru a se clasa între primele două formații.

Rapid va merge oricum în optimile de finală. Primele două clasate se duc în „sferturi”, următoarele patru în „optimi”.

Clasamentul în grupa B din Liga Campionilor

FINAL » Esbjerg – Rapid 35-30

min. 58: Ciucă apără din nou incredibil. Badea ratează pe contraatac. Carlos Viver cere 7 metri, dar în zadar. 34-29
min. 55: Gutiérrez este din nou letală pe faza a doua. Ciucă a intervenit miraculos pe atacul precedent. 32-27
min. 51: Gutiérrez punctează pe contraatac. 29-24
min. 46: Polman a luat jocul pe cont propriu. Două goluri marcate de la mare distanță. 29-21
min. 43: Gutiérrez este singura mână sigură a Rapidului în această perioadă a jocului. 26-16
min. 40: Carlos Viver cere time-out. 26-15
min. 38: Rapidistele sunt hipnotizate de portărița adversă. Două ratări consecutive pe contraatac. 25-15
min. 34: Recital Reistadt. Starul lui Esbjerg a ajuns deja la 10 goluri în meci. 21-14
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză! Rapid este condusă, 18-13.
min. 20: A doua eliminare din meci pentru Polman. 13-9

min. 15: Buceschi transformă o aruncare de la 7 metri. 11-7
min. 13: Kapitanovic are o primă intervenție importantă. 9-6
min. 9: Gutiérrez înscrie pe contraatac. 6-4
min. 3: Hernandez înscrie de pe pivot. 1-2
min. 1: A început partida! Peste 4.000 de spectatori asistă la meci.

Campioana joacă în deplasare cu Esbjerg, echipă văzută de casele de pariuri drept favorită, cu o cotă de 1.40, în timp ce giuleștencele sunt apreciate cu 3.80 la victorie. În tur, Rapid a produs surpriza etapei și a învins cu 34-32 acasă.

Paris 92 - SCM Rm. Vâlcea 24-22. Înfrângere pentru românce în etapa a doua din grupe EHF European League Paris 92 – SCM Rm. Vâlcea Paris 92 – SCM Rm. Vâlcea 24-22. Înfrângere pentru românce în etapa a doua din grupe EHF European League