1. Rapid – Kastamonu 28-22. Desprindere spre final în Polivalentă + Calcule complicate la calificarea directă în  Gazeta Sporturilor
  2. Handbal feminin: Victorie fără emoţii pentru CS Rapid Bucureşti cu Kastamonu  Adevărul
  3. Handbal / CS Rapid îşi menţine şansele de calificare directă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor  Cuget Liber
Головна » Rapid – Kastamonu 28-22. Desprindere spre final în Polivalentă + Calcule complicate la calificarea directă în – Gazeta Sporturilor

Rapid București, campioana României la handbal feminin, a învins-o pe Kastamonu, 28-22, și continuă să spere la calificarea directă în „sferturile” Ligii Campionilor. Într-o atmosferă incendiară creată de aproximativ 5.000 de oameni în „Polivalentă”, trupa lui Carlos Viver s-a dezlănțuit în final și s-a impus la șase goluri diferență.

Rapid a trecut duminică de Kastamonu și rămâne neînvinsă pe teren propriu în acest sezon, iar cu două etape înainte de final e în cărți pentru calificarea directă în „sferturi”.

Cronică de Roxana Fleșeru: Rapid continuă seria

Campioana României a avut un meci dificil contra celor de la Kastamonu, chiar dacă echipa turcă este pe penultimul loc în grupă și în cele douăsprezece etape care s-au scurs a înregistrat doar o victorie și un egal.

Prima repriză a fost echilibrată, cu Rapid, care a avut-o în tribună pe Sorina Grozav, din cauza unor probleme medicale, nereușind să se desprindă decisiv. Ratările au fost multe, dar până la urmă a intrat în avantaj la vestiare, 15-13.

„A fost un meci dificil, am început cam tremurat, dar am luptat până la capăt. A fost o atmosferă incredibilă și nu ai cum să adormi în meci într-o astfel de ambianță”, a spus Estavana Polman, cea care a încheiat meciul cu cele mai multe goluri marcate pentru formația din Giulești. Olandeza a ajuns la Rapid în acest an și se dovedește un transfer extrem de inspirat.

Timp pentru recuperare

Partea a doua a mers mai bine pentru formația vișinie grație și paradelor reușite de Diana Ciucă. Până la urmă, diferența de la final de pe tabelă a fost de șase goluri, 28-22, iar Rapid pune cele două puncte în dreptul său, unele vitale pentru calificarea directă în sferturi de finală.

„Cei de la Kastamonu ne-au dat câteva bătăi de cap. Noi avem probleme cu accidentările, s-au adunat multe minute de joc pentru fete, mai ales că și în campionat e de luptă. Am avut ca obiectiv să ne apăram bine, ceea ce cred că am reușit”, a spus antrenorul Carlos Viver la conferința de presă.

Au mai rămas două etape de jucat în Grupa B, iar situația este una încurcată. Metz e pe primul loc, cu 21 de puncte, urmată de trei formații, Gyor, Esbjerg și Rapid, cu câte 18. Primele două clasate merg în „sferturi”, iar cele de pe locurile 3-6 în optimi de finală.

Campioana României mai are de jucat în deplasare cu Metz și acasă cu ultima clasată, Lokomotiva Zagreb. Confruntarea cu echipa din Franța va avea loc pe 4 februarie, săptămâna aceasta fiind una de pauză în Ligă.

„Avem o săptămână întreagă să ne recuperăm, sper să reușim și să nu mai fim o infirmerie”, a subliniat Carlos Viver, care s-a confruntat cu multe probleme medicale în cadrul echipei sale în ultima perioadă.

Nu va fi prea multă liniște până la partida cu Metz pentru că pe 30 ianurie, Rapid și CSM București se vor înfrunta în Liga Florilor, cele două formații ocupând primele două locuri în întrecerea națională

A fost o victorie importantă pentru noi, mai avem de jucat două partide și vom vedea ce se întâmplă.

– Estavana Polman

Calcule de calificare în grupa Rapidului: în acest moment, s-ar face clasament în 3

Situația Rapidului din grupă e în continuare sub zodia echilibrului. Grație victoriei de azi, giuleștencele au ajuns la 18 puncte, egalându-le pe rivalele de la Gyor, care au pierdut sâmbătă cu Metz, scor 28-29. Însă în calculele calificării se află și danezele de la Esbjerg, care au învins-o categoric pe Storhamar (34-25), formația din Danemarca dezlănțuindu-se în deplasarea din Norvegia.

Campioana României speră la o clasare pe primele două locuri pentru visul „sferturilor”, cu două meciuri rămase de jucat, însă misiunea nu e deloc una facilă. Giuleștencele au nevoie de puncte în deplasarea de la Metz de etapa viitoare, nimeni alta decât lidera grupei. O eventuală înfrângere în Franța ar diminua drastic șansele giuleștencelor de a încheia pe unul dintre primele două locuri.

Liderul Metz mai are de jucat acasă cu Rapid și în deplasare cu Storhamar. Maghiarele de la Gyor mai au de jucat pe terenul lui Kastamonu și pe teren propriu cu Esbjerg. În fine, Esbjerg, pe lângă derby-ul cu Gyor, mai trebuie să joace și acasă cu Buducnost.

Rapid mai are de jucat cu Metz (deplasare) și Lokomotiva Zagreb (acasă). Ultima partidă e una la îndemână, însă miza principlă este obținerea unui rezultat pozitiv în Franța.

Rapid și Esbjerg se află la la egalitate de puncte, cu danezele pe locul 2 și Rapid pe poziția a patra, sub daneze și Gyor. Automat, următoarea etapă devine crucială: Rapid trebuie să vină din Franța cu un rezultat mare pentru a ține pasul cu Esbjerg și Gyor

Evident, Rapid are și opțiunea calificării în „optimi”, acolo unde ar înfrunta locul 6 din cealaltă grupă pentru un loc în „sferturi”.

Clasament Grupa B

Rapid - Kastamonu 28-22. Desprindere spre final în Polivalentă + Calcule complicate la calificarea directă în „sferturi”

Giuleștencele, susținute de fotbaliștii Rapidului

Aproximativ 5.000 de spectatori au asistat la meciul din „Polivalentă” disputat cu casa închisă. Printre spectatori s-au aflat și Cristi Săpunaru, căpitanul echipei de fotbal a Rapidului, portarul Horațiu Moldovan, ex-rapidistul Rareș Ilie, dar și Gicu Grozav, soțul Sorinei Grozav, una dintre vedetele campioanei României.

FINAL » Rapid – Kastamonu 28-22

• FINAL de meci. Rapid se impune în fața lui Kastamonu, scor 28-22.
  • min.56: Rapid risipește emoțiile, mărește avantajul la cinci goluri și e din ce în ce mai aproape de victorie. Diana Ciucă marchează apoi din poartă în poartă. 26-21.
  • min.50: Giuleștencele trec peste pasajul mai slab de joc, refac diferența de patru goluri, cu 10 minute înainte de final. 22-18.
  • min.47: Rapidistele irosesc numeroase atacuri, iar Kastamonu se apropie din nou periculos, la două goluri. 20-18.
  • min.45: Contraatac fulgerător al echipei lui Carlos Viver, Estavana Polman reușește al cincilea gol al său în acest meci. 19-16
  • min.37: Ciucă face minuni în poarta Rapidului, care joacă mult mai bine în repriza secundă. 17-13, cea mai mare diferență de până acum.
  • min.33: Campioana României marchează primul gol al reprizei secunde și se desprinde la trei goluri, 16-13.
  • min.31: S-a reluat partida!
  • Pauză în „Polivalentă”: Rapid intră la cabine cu un avantaj de două goluri, scor 15-13, după un final de repriză în care turcoaicele au irosit două lovituri de la șapte metri.
  • min.17: Formația din Turcia restabilește egalitatea, campioana României nu reușește să se desprindă. 8-8
  • min.8: Pătrundere în forță a Elizei Buceschi, care înscrie și mărește avantajul giuleștencelor. 5-3
  • min.5: Campioana României restabilește egalitatea, după un început ezitant, în care turcoaicele au condus în două rânduri. 2-2
  • min.1: A început partida din „Polivalentă”. Atmosfera e incendiară.
  • Aproximativ 5.000 de spectatori se află în sală, s-au vândut toate biletele pentru disputa Rapidului cu Kastamonu, transmit reporterii GSP aflați în „Polivalentă”. Printre spectatori se află și Cristi Săpunaru, căpitanul echipei de fotbal a Rapidului, portarul Horațiu Moldovan, ex-rapidistul Rareș Ilie, dar și Gicu Grozav, soțul Sorinei Grozav, una dintre vedetele campioanei României.

Unul dintre arbitrii români suspectați că ar fi aranjat un meci internațional pentru pariuri ilegale explică: „Am greșit în meci, dar marea mea greșeală e că am acceptat să arbitrez cu colegul meu”

Source: news.google.com