1. Rapid – Krim Ljubljana 30-24. Victorie uriașă pentru giuleștence! Elevele lui Rasmussen sunt în ”sferturile” Champions League  DigiSport
  2. Rapid București – Krim Ljubljana 30-24! Giuleștencele, calificare miraculoasă în sferturile de finală ale Ligii…  Prosport
  3. Moment rar, la București: a lovit-o pe jucătoarea Rapidului, apoi a recurs la un gest pe care nimeni nu-l vedea venind  DigiSport
Головна » Rapid – Krim Ljubljana 30-24. Victorie uriașă pentru giuleștence! Elevele lui Rasmussen sunt în ”sferturile” Champions League – DigiSport

• Fotbal: IrlandaFranța, luni, 21:45, DGS 1

• Fotbal: OlandaGibraltar, luni, 21:45, DGS 2

Giuleștencele aveau nevoie de o victorie la șase goluri diferență pentru a obține calificarea, iar elevele lui Kim Rasmussen au avut o prestație excelentă.

Rapid s-a calificat în ”sferturile” EHF Champions League

Bucureștencele au început în forță, iar Polman a fost în mare formă. După prima jumătate de oră, Rapid conducea la diferență de patru goluri, scor 12-8.

După pauză, spectacolul a continuat, iar, cu cinci minute înainte de final, giuleștencele s-au desprins la șapte goluri.

Grozav a înscris de la șapte metri pe final, iar slovencele nu au reușit să înscrie în ultimele secunde ale partidei.

Estavana Polman a fost cea mai bună marcatoare a Rapidului, cu opt reușite, urmată Sorina Grozav (șase goluri) și Kanor (cinci goluri).

Pentru un loc în Final Four-ul de la Budapesta, Rapid va juca împotriva lui Vipers Kristiansand, formație calificată direct în sferturi datorită clasării pe prima poziția în Grupa A.

Rapid – Krim Ljubljana 30-24

Min. 60. Rapid – Krim 30-24. Grozav marchează de la șapte metri, iar diferența este de șase goluri.

Min. 55: Rapid – Krim 27-20. Grozav înscrie un gol superb, iar bucureștencele se desprind la șapte goluri.

Min. 52: Rapid – Krim 24-18. Kassoma înscrie, iar Rapidul este din nou în marja de calificare.

Min. 48: Rapid – Krim 22-18. Polman aruncă puternic și marchează.

Min. 36: Rapid – Krim 15-10. Ostase marcheză.

Min. 29: Rapid – Krim 12-7. Polman înscrie și restabilește egalitatea la general.

Min. 28. Rapid – Krim 11-7. Bucureștencele, avantaj de patru goluri.

Min. 17: Rapid – Krim 6-3. Kanor se înalță și înscrie un gol superb. Giuleștencele se desprind la trei goluri.

Min. 10: Rapid – Krim 3-2. Sorina Grozav aruncă de la șapte metri, iar giuleștencele trec în avantaj.

Min. 7: Rapid – Krim 2-1. Fraga aruncă de la șapte metri, dar portarul slovencelor apără.

Min. 3: Rapid – Krim 2-1. Polman marchează, iar giuleștencele trec în avantaj.

Min. 1: Începe meciul!

Rapid are o misiune dificilă, după ce în turul din Slovenia a pierdut la diferență de cinci puncte, scor 24-29.

Totuși, fanii nu și-au pierdut încrederea în elevele lui Kim Rasmussen, iar meciul disputat în Sala Polivalentă din București se anunță sold-out.

Kim Rasmussen: ”Ne așteptăm la un meci foarte greu”

Rasmussen, tehnicianul Rapidului, a prefațat partida contra celor de la Krim și a anunțat că elevele sale vor da totul pentru a întoarce diferența de cinci goluri.

”Krim este o echipă deșteaptă, bine organizată, ne așteptăm la un meci foarte greu. Cu siguranță vor încerca să preia controlul partidei, dar noi trebuie să rămânem concentrați pe ce avem de jucat. Ne vom folosi de atmosfera din sală pentru a pune mai multă presiune pe Krim.

Ne vom lupta în apărare, vom avea nevoie și de paradele portarilor noștri, pentru a avea cât mai multe ocazii de a merge pe faza a doua și contraatac. Se poate întâmpla orice, va fi greu, Krim are jucătoare de bază cu multă experiență. Ne așteptăm la o luptă veritabilă și dacă aș fi un iubitor al handbalului, nu aș rata acest meci”, a declarat Kim Rasmussen.

• Dacă va trece de Krim, Rapid va da peste Vipers Kristiansand în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

„Cred că returul de duminică va fi greu pentru ambele echipe. Am mare încredere în echipa mea, vom da totul pe teren pentru calificare. Vom juca acasă și sunt sigură că energia susținătorilor noștri ne va ajuta să obținem rezultatul dorit la finalul acestei partide”, a spus și Orlane Kanor.

Etichete: rapid , liga campionilor handbal , krim , rapid handbal