1. Rapid – Universitatea Craiova 2-2. Meci spectaculos în Giulești! Remiză între Mutu și Rădoi, la primul duel ca antrenori  DigiSport
  2. Mirel Rădoi a scos din lot 4 jucători importanți înainte de Rapid – Universitatea Craiova  Gazeta Sporturilor
  3. Mirel Rădoi, lăudat de un fost mare internațional pentru atitudinea fermă în scandalul jucătorilor suspenda…  SPORT.RO
  4. Mihai Rotaru a reacționat după ce Mirel Rădoi a ”tăiat în carne vie” la Universitatea Craiova  DigiSport
  5. Prima reacție a lui Mihai Rotaru, după ce Mirel Rădoi a scos din lot 4 jucători importanți înainte de Rapid –  Gazeta Sporturilor
  6. Vedeți vizualizarea În detaliu în Știri Google
Головна » Rapid – Universitatea Craiova 2-2. Meci spectaculos în Giulești! Remiză între Mutu și Rădoi, la primul duel ca antrenori – DigiSport

12.11.2022, 23:00

• Liga 1: MioveniCFR, duminică, 18:00, DGS 1

• Liga 1: U Craiova 1948FCSB, duminică, 21:00, DGS 1

Partida dintre Rapid și Universitatea Craiova s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, în etapa cu numărul 18 din Liga 1. Această întâlnire a marcat primul duel ca antrenori între Adrian Mutu și Mirel Rădoi.

În urma acestui rezultat, Rapid este pe locul doi în clasament, cu 33 de puncte, la 8 lungimi în spatele liderului Farul, în timp ce Universitatea Craiova este pe locul patru, cu 31 de puncte.

Rapid – Universitatea Craiova 2-2. Remiză între Mutu și Rădoi la primul duel ca antrenori

Oltenii au avut un start mai bun de partidă, iar după doar trei minute de joc, Rivaldinho putea înscrie cu o execuție spectaculoasă.

Elevii lui Rădoi au deschis scorul în minutul 5, când Crețu l-a învins din careu pe Horațiu Moldovan. Oltenii și-au dublat avantajul în minutul 19, când Rivaldinho i-a pasat în fața porții lui Baiaram. Acesta a înscris cu stângul în poarta alb-vișiniilor.

Giuleștenii au redus din diferență în minutul 24, când Albu a înscris cu stângul din fața porții, după un balon recentrat de Săpunaru.

Baiaram putea reuși ”dubla” pe finalul primei reprize, însă șutul său din careu a trecut pe lângă poartă.

După pauză, giuleștenii au pus presiune, iar în minutul 58, Săpunaru a șutat în forță puțin peste poarta Universității Craiova. A urmat apoi încercarea din afara careului a lui Ciobanu.

Elevii lui Adrian Mutu au restabilit egalitatea în minutul 72, când Dugandzic a primit balonul în careu din partea lui Ioniță și l-a învins pe Arlauskis.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid – Universitatea Craiova 2-2

Rapid – Universitatea Craiova 2-2

Trupa lui Adrian Mutu ocupă locul secund, cu 32 de puncte, la 8 lungimi în urma liderului Farul, în timp ce Universitatea Craiova se află pe poziția a patra, cu 30 de puncte, dar cu un joc mai puțin disputat față de Rapid.

În cele cinci confruntări directe dintre cele două formații la nivelul primei ligi, Rapid s-a impus o singură dată, în timp ce gruparea din Bănie le-a câștigat pe celelalte patru.

Sefer și Dugandzic sunt cei mai buni marcatori ai Rapidului, cu câte 5 goluri, iar Ivan este golgheterul celor de la Universitatea Craiova, cu 4 goluri.

Mutu se află la primul duel contra lui Mirel Rădoi din postura de antrenor, dar la al treilea împotriva Universității Craiova. A pierdut prima dispută, pe vremea în care o pregătea pe U Craiova 1948, și a câștigat-o pe a doua, la cârma Rapidului.

Rapid a jucat în opt rânduri pe teren propriu în acest sezon, 6 victorii și două remize, iar trupa lui Rădoi a adunat trei succese, un rezultat de egalitate și trei eșecuri în meciurile disputate în deplasare.

Rapid – Universitatea Craiova | LIVE VIDEO, ora 20:30, Digi Sport 1. Adrian Mutu: ”Războiul este deschis”

Ne așteaptă un meci complicat, împotriva unei echipe bune, care vine după o serie de victorii. Va fi un meci care-pe-care, o luptă. Sper să ne luăm revanșa în fața propriilor suporteri și să rămânem acolo în primele locuri

Contează orice înfrângere, nu neapărat acum, că au venit în ultimele două meciuri. Eram într-un moment foarte bun al nostru, dar nu vom face un capăt de țară. Le-am spus jucătorilor să fie calmi, echilibrați și acum transmit tuturor, și suporterilor, să avem echilibru.

Cum am făcut nuntă după meciul cu CFR Cluj, nu o să facem înmormântare după acest derby, cu toate că știm cât de important a fost acel meci pentru suporteri. Campionatul este lung, mai avem multe meciuri de disputat.

Pe lângă Junior Morais suspendat, îi avem pe Papeau, Costache, Crepulja și Emmers accidentați. Avem o problemă importantă de lot, nu pot să neg. Puteau oricând să fie titulari. În afara de aceste probleme, importantă este dorința noastră de a câștiga acest meci. Cei care vor intra, vor trebui să demonstreze că merită să joace la un club precum Rapid.

Am pierdut o bătălie, dar războiul este deschis, pentru că mai sunt foarte multe etape. Ne doar când pierdem orice meci, nu numai în derby. Important este să rămânem calmi. Sunt momente în viața unei echipe când lucrurile nu merg foarte bine.

Încet-încet, Marzouk a intrat în lot. O să aibă șansele lui. Depinde de el. S-a antrenat bine și va avea șansa lui, cu siguranță.

Ce s-a întâmplat? La finalizare ar trebui să fim mai atenți, Am dominat, am avut ocazii de gol, dar am marcat puțin. Le-am spus și jucătorilor. Ideea este că trebuie să fim mult mai concreți în fața porții. Producem mult, dar important este să finalizăm cu gol.

Suntem pe locul doi, întâlnim echipa de pe locul trei. Nu am fost mai jos de acest loc, poate doar la început. Suntem în continuare o forță. Vedem ce se întâmplă mâine, la meci. Cu siguranță ne dorim victoria, cu gândul ăsta intrăm pe teren”, a spus Adrian Mutu, înaintea jocului cu Universitatea Craiova.

Rapid – Universitatea Craiova | LIVE VIDEO, ora 20:30, Digi Sport 1. Gruparea din Bănie: ”Ce meci fierbinte ne ne așteaptă în Giulești”

„Ce meci fierbinte și important ne așteaptă în Giulești! Genul de meci la care trebuie să strângem rândurile și să dăm cu toții, jucător, angajat al clubului sau simplu suporter, tot ce avem mai bun din noi. Dacă va fi victorie, depășim Rapidul în clasament și stăm bine, acolo sus, acolo unde ne dorim, acolo unde este locul Universității Craiova.

Ușor nu va fi. Din contră, având în vedere atmosfera specială din Giulești, s-ar putea să fie cea mai dificilă deplasare din țară. Dar abia la greu se văd caracterele tari, acestea sunt meciurile în care trebuie să arătăm cine suntem. Suntem Știința și, având în vedere numeroasele meciuri importante din istorie în care i-am învins, știm și că probabil se tem de noi.

Dacă vom face front comun așa cum am făcut dintotdeauna înaintea derby-urilor, au și de cine să se teamă. Când joacă cu echipe din București, Universitatea Craiova nu pune în teren doar ambiția și concentrarea celor 11 fotbaliști din teren, ci și emoțiile și sentimentele voastre, ale milioanelor de olteni care știm că și mâine seară așteptați victoria. Hai oltenii, haide Știința!”, a fost mesajul postat de Universitatea Craiova, pe Facebook.

Source: news.google.com