Țările de Jos – România 29-28. Înfrângere dramatică pentru fetele lui Florentin Pera la debutul la Euro de han  Gazeta Sporturilor

Головна » Țările de Jos – România 29-28. Înfrângere dramatică pentru fetele lui Florentin Pera la debutul la Euro de han – Gazeta Sporturilor

Articol de GSP – Publicat sambata, 05 noiembrie 2022 23:14 / Actualizat sambata, 05 noiembrie 2022 23:54

România a fost învinsă de Țările de Jos, scor 28-29, în prima rundă a grupei C de la Campionatul European de handbal feminin.

• Campionatul European de Handbal din 2022 se desfășoară între 4 și 20 noiembrie, în Slovenia, Muntenegru și Macedonia de Nord
  • „Tricolorele” fac parte din grupa C, alături de Franța, Țările de Jos și Macedonia de Nord. Primele 3 clasate avansează în faza grupelor principale;
  • Următorul joc al naționalei României are loc luni, de la ora 21:30, contra Franței. Va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe Prima Sport și Digi Sport.

Startul României la cel de-al 14-lea Campionat European, din 15 ediții posibile, nu a fost deloc ușor. În calea elevelor lui Florentin Pera a ieșit naționala Țărilor de Jos, campioana mondială din 2019, o reprezentativă aflată într-un proces de tranziție, avându-l selecționer pe suedezul Per Johansson.

EURO 2022 Iulia Dumanska, strigăt de durere la Skopje » Lovitura teribilă suferită în meciul cu Țările de Jos

România, eșec la debutul în grupa C de la Campionatul European

Batavele ne-au luat tare, iar după 9 minute aveau deja 3 lungimi avans, scor 6-3. Ofensiva „tricoloră” s-a încălzit mai greu. Cristina Neagu a ratat primele 3 acțiuni, dar tupeul Sorinei Grozav ne ținut în joc.

Pintea a început să își facă numărul, a dominat semicercul, Eliza Buceschi și-a asumat câteva aruncări spectaculoase, iar Iulia Dumanska a scos câteva mingi esențiale.

După un sfert de oră, România se regăsea în avantaj. Prima eliminare din tabăra „tricoloră”, venită în minutul 20, a întors din nou cursul jocului. Dumanska s-a lovit de bară și nu a mai putut intra, iar România s-a recunoscut condusă la pauză, scor 12-14.

Final dramatic în Țările de Jos – România

Repriza secundă a fost deschisă de o acțiune personală a Cristinei Neagu și de o serie de parade din partea lui Hosu. De la 16-16, echilibrul s-a rupt.

Acțiunile ofensive repetitive cu Pintea la finalizare au fost dejucate de Johansson. Fără idei, cu Seraficeanu și Tănăsie ratând din poziții bune din extremă, scorul a căpătat proporții.

Nimic nu anunța tresărirea rapidistă. Ciucă a scos mingi grele, Alexandra Badea și Dindiligan au tras tare și precis din extreme, iar Sorina Grozav a luat pe cont propriu două acțiuni pentru a readuce România la un punct în spate, 23-24. Mai erau 10 minute din joc.

Finalul a găsit reprezentativa „tricoloră” într-o continuă cursă de urmărire. La fel ca iarna trecută, la Campionatul Mondial, Țările de Jos s-a impus la un gol diferență. Atunci a fost 31-30, acum un 29-28 frustrant.

Cele mai bune marcatoare din tabăra României au fost Buceschi, Pintea și Grozav, cu câte 5 goluri. Au mai contribuit: Badea (4), Neagu (3), Seraficeanu (3), Dindiligan (2) și Tănăsie (1).

3 goluridin 11 aruncări a avut Cristina Neagu în partida cu Țările de Jos

FINAL » Țările de Jos – România 29-28

Final de meci! Țările de Jos se impune, scor 29-28.
min. 58: Badea nu poate rata astăzi! 28-27
min. 58: Schema funcționează. Neagu o găsește pe Buceschi într-un spațiu liber. 27-26
min. 57: Time-out cerut de Florentin Pera. 27-25
min. 55. Dindiligan e bună și în defensivă! Intercepție prețioasă și revenim în efectiv complet. 26-25
min. 54: Crina Pintea este eliminată timp de două minute. 25-25
min. 53: Dindiligan, lob încântător din extrema stângă! 25-25
min. 52: Alexandra Badea, excepțională din nou! Ciucă prinde aruncarea adversă. 25-24
min. 50: Ciucă scoate două mingi, iar Dindiligan înscrie! România se apropie la un gol. 24-23
min. 49: Acțiune încântătoare a Sorinei Grozav, printre două apărătoare. 24-22
min. 48: Badea aruncă din nou tare și precis din extremă! 24-21
min. 47: Tot o rapidistă, Sorina Grozav, găsește o gaură în defensiva adversă și înscrie rapid. Time-out Țările de Jos. 24-20
min. 46: Alexandra Badea marchează primul gol, la prima aruncare a serii! 23-19
min. 44: Sorina Grozav își depășește elegant adversara și înscrie. 22-18
min. 42: Avem om în plus. Ducem mingea în extremă, dar Seraficeanu încearcă o execuție cu efect. Trimite pe lângă poartă. 20-17

Final în primul meci din grupa României de la Campionatul European! Desfășurare uluitoare: Franța n-a primit gol în primele 16 minute Euro 2022 Final în primul meci din grupa României de la Campionatul European! Desfășurare uluitoare: Franța n-a primit gol în primele 16 minute

min. 41: Încă o minge pierdută ușor pe faza de construcție. Florentin Pera cere time-out. 20-17
min. 40: Seraficeanu marchează din extremă și încheie o „secetă” de 5 minute. 18-17
min. 39: Hosu prinde o minge și încearcă să declanșeze contraatacul. România nu controlează acest aspect al jocului. Rămânem în pozițional. 18-16
min. 35: Crina Pintea marchează cu un lob. 16-16
min. 33: Crina Pintea nu greșește, iar Hosu blochează din nou! 15-15
min. 32: Cristina Neagu transformă o aruncare de la 7 metri obținută de Pintea. 14-14
min. 31: Cristina Neagu nu stă mult pe gânduri și aruncă formidabil, direct în vinclu. Hosu apără la faza imediat următoare. 14-13
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză! România este condusă!
min. 28: Buceschi înscrie norocos cu o aruncare de la șold. 14-12
min. 26: Pristăviță are și ea nevoie de îngrijiri medicale. România obține o aruncare de la 7 metri, transformată de Cristina Neagu. 12-11
min. 23: Sonia Seraficeanu înscrie pe contraatac. 11-10
min. 22: Intrată în locul Iuliei Dumanska, Daciana Hosu are o primă paradă! 11-9
min. 22: Al doilea gol primit în poarta goală. Time-out cerut de Florentin Pera. 11-9
min. 21: Iulia Dumanska se accidentează. A încercat să respingă o minge, dar s-a lovit cu șoldul în bară. Un strigăt de durere a răsunat în sală. Portărița României merge pe banca de rezerve. 10-9
min. 20: Prima eliminare din tabăra „tricoloră” e primită de Crina Pintea. Dumanska ne salvează din nou! 9-9

min. 18: Eliza Buceschi marchează cel mai frumos gol al meciului, o aruncare prin surprindere, de la distanță. 9-9
min. 16: Tănăsie marchează din extrema stânga. 7-8

min. 14: Pintea e la capătul unei acțiuni rapide. Per Johansson cere time-out. 6-7
min. 13: Seraficeanu egalează din extremă, o aruncare cu podeaua. 6-6
min. 11: Dumanska scoate o nouă minge. Pe acțiunea imediat următoare, Buceschi o angajează pe Pintea. Încă o eliminare în tabăra batavă. 6-5
min. 10: Eliza Buceschi pătrunde spectaculos și aruncă aproape de vinclu. 6-4
min. 9: Cristina Neagu este blocată pentru a 3-a oară. România joacă în superioritate timp de două minute. 6-3
min. 6: Crina Pintea se luptă cu două adversare și marchează. 5-3
min. 2: Sorina Grozav pătrunde în inter dreapta și marchează. 1-1
min. 1: Cristina Neagu interceptează, pleacă pe contraatac, dar lovește bara. 0-0
A început partida! Țările de Jos a avut lovitura de start.

Lotul României pentru Euro 2022:

• Portari: Iulia Dumanska (Gloria Bistrița), Diana Ciucă (Rapid), Daciana Hosu (SCM Rm. Vâlcea)
  • Extreme stânga: Ana Maria Tănăsie (Minaur Baia Mare), Alexandra Dindiligan (CSM București), Corina Lupei (SCM Rm Vâlcea)
  • Extreme dreapta: Sonia Seraficeanu (Gloria Bistrița), Alexandra Badea (Rapid), Mihaela Mihai (CSM București)
  • Pivoți: Crina Pintea (CSM București), Lorena Ostase (Rapid), Andreea Țârle (Minaur Baia Mare)
  • Linia de 9 metri: Cristina Neagu (CSM București), Bianca Bazaliu (Gloria Bistrița), Eliza Buceschi (Rapid), Laura Pristăvița (Gloria Bistrița), Sorina Grozav (Rapid), Diana Lixăndroiu (CSM Slatina)

• Ora 21:30: Franța – Țările de Jos

VIDEO Primul meci, prima mare surpriză la Campionatul European de handbal » Debut cu înfrângere pentru ocupanta locului 3 de la Mondial

Euro 2022, ultimul turneu continental din cariera Cristinei Neagu: „Coincidența face ca primul să fi fost tot în Macedonia de Nord”

Source: news.google.com