• SuperLiga: CFR – Univ. Craiova, duminică, 21:00, DGS 1

• Liga 2: Steaua – Oțelul, duminică, 14:30, DGS 1

Prima repriză a partidei a stat sub semnul echilibrului, iar cele două formații au marcat pe rând. La pauză, tabela arăta egalitate, scor 18-18.

Rapid, eliminată din EHF Champions League

Totuși, în repriza secundă, norvegiencele s-au dezlănțuit și au căpătat un avantaj considerabil, pe care l-au menținut până la finalul partidei.

Cea mai bună marcatoare a lui Vipers Kristiansand a fost Naes Andersen, cu șapte reușite, urmată de Jerabkova, Vyakhireva și Roberts, fiecare cu câte cinci reușite.

Pentru Rapid, Sorina Grozav a marcat cele mai multe goluri, șapte reușite, însă s-au remarcat și Lorena Ostase (șase goluri) și Eliza Buceschi (șase goluri).

Vipers Kristiansand – Rapid 40-31

Min. 60: Vipers – Rapid 40-31: Final de meci! Giuleștencele sunt eliminate din Liga Campionilor EHF.

Min. 50: Vipers – Rapid 32-25. Norvegiencele capătă un avans considerabil cu zece minute înainte de finalul partidei.

Min. 40: Vipers – Rapid 24-24. Partida continuă să fie extrem de echilibrată. Sorina Grozav înscrie de la șapte metri.

Min. 35: Vipers – Rapid 20-21. Giuleștencele trec în avantaj.

Min. 30: Vipers – Rapid 18-18. Egalitate la pauză!

Min. 20: Vipers – Rapid 13-13. Meci echilibrat în Norvegia. Ostase restabilește egalitatea.

Min. 10: Vipers – Rapid 5-6. Badea înscrie, iar bucureștencele trec în avantaj.

Min. 1: Începe meciul!

Totuși, Rapid a arătat și în optimi că este capabilă să întoarcă o astfel de diferență.

Giuleștencele au pierdut clar meciul tur al ”dublei” cu Krim Ljubljana din optimi, 24-29, dar la București au reușit să revină, să câștige la 6 goluri și să obțină calificarea istorică în sferturi.

Față de ”dublă” împotriva lui Krim, Rapid are, însă, în față un adversar mai puternic, care a câștigat ultimele două ediții ale Ligii Campionilor, și nici nu mai are avantajul terenului propriu la retur.

CSM București, învinsă de Esbjerg. Rezultatele din sferturile Ligii Campionilor

Tot în turul sferturilor Ligii Campionilor, CSM București, a doua reprezentantă a României, a pierdut meciul cu Esbjerg, 28-32.

Toate rezultatele din turul sferturilor:

• Ferencvaros – Metz 26-32
  • Odense – Gyor 27-29
  • Rapid – Vipers 25-31
  • Esbjerg – CSM București 32-28

Etichete: liga campionilor , handbal feminin , liga campionilor handbal feminin , vipers kristiansand – rapid

Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Source: digisport.ro

Головна » Vipers Kristiansand – Rapid 40-31. Giuleștencele, eliminate în sferturile Ligii Campionilor – DigiSport