Antun Palic, croatul cu peste 100 de meciuri în Liga 1, despre atuurile care au dus-o pe Croația în sferturile  Gazeta Sporturilor

Головна » Antun Palic, croatul cu peste 100 de meciuri în Liga 1, despre atuurile care au dus-o pe Croația în sferturile – Gazeta Sporturilor

Articol de Remus Dinu – Publicat luni, 05 decembrie 2022 21:38 / Actualizat marti, 06 decembrie 2022 14:24

Palic, liber de contract în acest moment, consideră că experiența superioară a Croației a făcut diferența în fața Japoniei, chiar dacă admite că jocul naționalei sale „n-a fost chiar cel mai bun”. Fost internațional în naționalele de tineret ale ex-iugoslavilor, Palic face o comparație între generația care a făcut finala în 2018 și numele care se remarcă din actuala selecționată, recunoscând că misiunea în fața Braziliei va fi una „foarte grea”.

Japonia – Croația 1-1 (1-3 la pen.) Duckadamović! Croația se califică dramatic în „sferturile” Campionatului Mondial » Portarul a făcut minuni la penalty-uri contra Japoniei

Antun Palic, după calificarea Croației în sferturile Mondialului: „Ne lipsesc Mandzukic sau Rakitic, dar avem o generație tânără foarte bună”

„Suntem foarte bucuroși pentru rezultat! Japonia a fost un adversar foarte bun azi, în timp ce noi nu am făcut cel mai bun meci. Dar echipa Croației știe să joace, are experiență în astfel de meciuri. Livakovic a fost superb la penalty-uri.

Majoritatea actualilor jucători sunt din generația tânără. Într-adevăr, ne lipsesc nume precum Mandzukic sau Rakitic, dar avem jucători foarte buni, cum ar fi Josko Gvardiol sau Lovro Majer, care au adus un plus de valoare. Personal, Gvardiol mi s-a părut că e cel mai bun jucător al nostru”, a spus Palic, într-un dialog cu GSP.ro.

Va fi o partidă foarte grea împotriva Braziliei. Părerea mea e că avem nevoie de meciul perfect.