26.08.2023, 23:48

• Liga 2: Steaua – CSM Alexandria, duminică, 11:00, DGS 1

• SuperLiga: Farul – Univ. Craiova, duminică, 21:30, DGS 1

Dinamo și Petrolul au remizat, scor 1-1, în etapa cu numărul 7 din SuperLiga României.

În fața unui stadion aproape plin, Dinamo și Petrolul au terminat la egalitate. După aproape un sfert de oră, jocul a fost întrerupt câteva minute, asta după ce fanii oaspeților au aprins torțe.

În minutul 21, Dinamo a deschis scorul din Gregorio, care a profitat de o eroare uriașă din partea lui Doua, care a trimis cu pieptul mingea către propriul portar. Peste 16 minute, Petrolul a egalat prin Petrovic, după o greșeală în apărarea „Câinilor” de această dată.

În actul secund, cele două formații s-au „anihilat” reciproc, astfel că niciuna dintre echipe nu a mai reușit să marcheze.

În urma acestui rezultat, Dinamo ocupă locul 8 în clasament, cu 8 puncte acumulate în 7 meciuri. De cealaltă parte, Petrolul se situează pe poziția a 4-a și are 12 puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului Dinamo – Petrolul 1-1

Dinamo – Petrolul 1-1

Pentru oricine este imposibil să obțină numai victorii, dar jucătorii dau totul pe teren, iar acest lucru este uneori suficient pentru cei din tribună, indiferent de rezultat.

”Câinii roșii” ar fi vrut să-i primească pe ”Lupii galbeni” pe Arena Națională, acolo unde ar fi fost, probabil, în jur de 30.000 de spectatori. Dar administratorii nu au permis acest lucru pe motiv că trebuie să protejeze gazonul pentru meciurile echipei naționale cu Israel și cu Kosovo, din 9 septembrie, respectiv 12 septembrie, în preliminariile pentru EURO 2024.

Dinamo Petrolul este una dintre cele mai vechi dispute între echipele care în acest moment se află în SuperLigă. Au fost nu mai puțin de 92 de partide directe, iar ”Câinii” conduc net acest duel.

Dinamo domină clar duelul cu Petrolul: 54 de victorii, 18 egaluri, 20 de înfrângeri. Primul meci dintre cele două a avut loc în 1952

În urmă cu fix 71 de ani și două zile a avut loc primul joc direct între cele două echipe. Flacăra Ploiești, la acea vreme, a primit vizita celor de la Dinamo, antrenată de Iuliu Baratki, și a pierdut, scor 0-2, prin golurile marcat de Nicușor (min. 74) și de Ozon (min. 80).

În 1960, 1982 și 1991, Dinamo a câștigat cu 6-0 meciurile cu Petrolul. Au fost cele mai clare trei victorii dintre cele 54 trecute în dreptul roș-albilor.

Petrolul a învins de 20 de ori, iar șase dintre ele au fost reușite pe terenul adversarilor. Între dispute au fost și 18 remize.

Source: digisport.ro

Головна » Dinamo – Petrolul 1-1. Derby-ul de pe „Arcul de Triumf”, decis de două erori uriașe