Vladimir Screciu: „Era bine dacă era VAR și acum”

Screciu a vorbit și despre faza din minutul 17, atunci când Markovic și portarul Ucrainei s-au ciocnit în careu. Jucătorii României au cerut lovitură de la 11 metri, fără succes. La Campionatul European U21, UEFA a decis să introducă sistemul VAR abia din faza sferturilor de finală:

„Eu eram în spatele lui Jovan (n.r. la faza din minutul 17) și am văzut cum portarul l-a lovit în gleznă, chiar nu mă așteptam să nu fie penalty. Nu aveam niciun dubiu că nu va fi.

Cred că au mai fost faze dubioase la acest turneu, era bine dacă era VAR și acum, nu doar din sferturi încolo. Nu am putut valorifica ocaziile, din păcate”, a mai spus Vladimir Screciu.

România mai are șanse teoretice de calificare în sferturile de finală ale Campionatului European U21. Echipa lui Emil Săndoi trebuie învingă Croația în ultimul meci din grupă, dar are nevoie de ajutor și din partea celorlalte echipe. Mai întâi, Croația trebuie să o învingă pe Spania astăzi și este nevoie și de o victorie a Ucrainei în ultima etapă, contra spaniolilor. În cazul în care se va întâmpla acest lucru, departajarea dintre România, Spania și Croația se va face la golaveraj, dar înfrângerea din prima etapă a tricolorilor la scor de neprezentare nu ne oferă prea multe speranțe.

România U21 mai are un meci de disputat în faza grupelor. Tricolorii mici vor juca marți seară, pe stadionul Steaua, contra naționalei Croației. În această seară, de la ora 21:45, se mai joacă în Grupa B partida dintre Spania U21 și Croația U21, în Giulești.

Source: as.ro

Головна » „Este ceva incredibil!”. Marius Șumudică a șters pe jos cu naționala României U21: „Ne aparam ca la handbal” – Antena Sport