• Politehnica Timișoara – CSM Focșani 2007 28-29 (11-14)

Formații

CSM Focșani 2007: Marocico, Bucătaru, Cloșcă – Ragea, Rață – 1 gol, Pavlov, Golea – 1, Miroiu – 1, Trkulja, Crnoglavac – 7, Toboșaru, Mocanu – 1, Marijanac – 6, Roșu – 4, Eros, Makrishin – 8. Antrenor, Dalibor Cutura

Politehnica Timișoara: Lazăr, Stojkovic, Pal – Dumitrescu, Moldovan  – 1 gol, Pribanic – 1, Sadoveac – 8, Marjanivic – 6, Szabo, Boirdeanu – 2, Fenici, Trif – 4, Ignat, Enculescu, Chira – 4, Baican – 2. Antrenor, Mihai Rohozneanu

Echipa de handbal a CSM Focșani 2007 a început cu victorie în deplasare ediția de campionat 2023-2024. Duminică, în partida jucată de la ora 17:00 în sala Constantin Jude din Timișoara, focșănenii s-au impus cu 29-28 în fața Politehnicii după ce la pauză aveau +3, 14-11. În repriza a doua, diferența dintre cele două formații a crescut la cinci goluri cu zece minute înainte de final, 26-21. Învingătoarea părea stabilită, dar gazdele au schimbat partitura de până atunci, au trecut la apărarea avansată și în minutul 55 mai aveau de recuperat doar două goluri: 24-26. Apoi Makrishin și-a început seria de șuturi imparabile, Marocico a mai apărat un șut al lui Sadoveac și oaspeții au păstrat mereu o distanță de siguranță de 2-3 goluri, suficientă pentru a câștiga din nou la Timișoara. Și a-și asigura un start de campionat cu trei puncte câștigate afară înaintea întâlnirii cu dinamoviștii bucureșteni de sâmbătă, 2 septembrie.

A fost o victorie muncită, construită minut cu minut, de la 4-3 pentru gazde în minutul 8:40, focșănenii nemaifiind niciodată conduși. A fost victoria întregii echipe, cu un plus pentru excelentul Marocico, cu 9 mingi apărate, golgeterii Makrishin, Crnoglavac și Marijanac, dar și a lui Rață și Miroiu care au jucat aproape tot timpul! CSM 2007 a arătat că a lucrat bine în perioada de pregătire în ciuda faptului că a avut puține meciuri de verificare. Și că poate oferi și în acest an satisfacții focșănenilor iubitori de handbal.

La Timișoara, echipa CSM 2007 a fost fost susținută tot meciul de familia Pilă, venită din Serbia unde se află în concediu, și a avut o excepțională galerie formată din junioarele handbaliste de la CSM Făgăraș, pregătite de Emil Marocico, fratele lui Maro de la Focșani și venite special tot din Serbia unde se aflau la turneul de la Smederevo.

Foto, Sorina Pilă

Source: monitoruldevrancea.ro

Головна » FOTO: Handbal, Liga Națională – Focșănenii au început cu victorie în deplasare noua ediție de campionat