– Advertisement –

REVENIRE… CSM Vaslui a făcut o repriză secundă excelentă și a smuls un punct nesperat, după ce la pauză steliștii conduceau cu opt goluri.

REMIZĂ… CSM Vaslui a încheiat la egalitate cu Steaua București, scor 33-33 (11-19), în deplasare, în etapa a doua a Ligii Zimbrilor la handbal masculin. Vasluiul a revenit incredibil de la minus opt goluri pe tabelă, a condus cu un gol, dar a fost egalată în ultimele secunde.

În prima repriză, CSM Vaslui nu a arătat atât de bine pe cât și-ar fi dorit și steliștii au reușit să se distanțeze la opt goluri pe tabelă, 19-11. Deși Steaua era văzută ca favorită clară, cu ambiție și determinare echipa pregătită de Raul Fotonea a dat peste cap calculele hârtiei în partea secundă, reușind să smulgă un punct nesperat. Echipa noastră a început să recupereze treptat din handicapul de 8 goluri: 22-16, 25-21, 26-24 și 32-30. Finalul a fost pe muchie de cuțit, Vasluiului reușind să preia conducerea în ultimul minut (33-32), însă gazdele au egalat cu câteva secunde înainte de final, prin Burlacu. Astfel, CSM Vaslui obține primul punct din acest sezon, pe un teren unde puține echipe vor reuși să plece neînvinse. A fost o repriză secundă de vis, una în care handbaliștii vasluieni au jucat perfect, marcând nu mai puțin de 22 de goluri! Pentru CSM Vaslui au marcat: Marius Szoke (9 goluri), Răzvan Chiratcu (8), Nemanja Vucevic (4), Robert Furak (3), Florin Acatrinei (3), Silvian Amihăesi (2), Răzvan Pavel (1), Alexandru Ionescu (1), Darius Dragon (1) și Dragoș Soare (1). În etapa următoare, prima pe teren propriu, CSM Vaslui va înfrunta CSM Constanța, duminică, 10 septembrie.

Source: vremeanoua.ro

Головна » HANDBAL | CSM Vaslui, egal nesperat cu Steaua București – Vremea noua – Liderul presei vasluiene