Handbal (f): CSM București, debut cu dreptul în grupele Champions League

CSM București a învins pe Odense (Danemarca), scor 28-24, în primul meci disputat de cele două echipe în Grupa A din Liga Campionilor la handbal feminin.

Cristina NeaguFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

CSM București, victorie cu Odense în grupa A din Champions League

Campioana României a început perfect partida (a condus cu 5-0 și 16-7), dar danezele au reușit să se apropie la un singur gol (24-23).

Au urmat patru goluri consecutive pentru echipa lui Adrian Vasile, care sezonul precedent s-a oprit în sferturi (59-65 la general cu Esbjerg).

Principala marcatoare a „tigroaicelor” a fost Cristina Neagu, care a înscris opt goluri.

Tot sâmbătă, Debrecen (Ungaria) a învins pe Savehof (Suedia), scor 32-29.

Se vor juca duminică în Grupa A: Buducnost – Bietigheim (ora 15:00) și Brest – Gyor (ora 17:00).

De știut:

• În etapa următoare, CSM Bucureşti va juca în 17 septembrie, în deplasare, cu Bietigheim (Germania).
  • România mai este reprezentată în Champions League de Rapid București. Giuleștencele vor întâlni duminică pe Esbjerg, de la ora 19:00.

Source: sport.hotnews.ro

Головна » Handbal (f): CSM București, debut cu dreptul în grupele Champions League