Deși a condus la pauză cu cinci goluri (17-12), CSM Bacău nu a reușit să treacă acasă de Politehnica Timișora: 24-24. Mai mult, portarul „CSMeilor”, Tudor Stănescu a salvat remiza la ultima fază

Pentru prim-divizionara de handbal masculin CSM Bacău, jocul programat duminică seara, acasă, cu Politehnica Timișoara, în etapa a doua a Ligii Zimbrilor, era unul de câștigat. Relativ facil, așa cam cum ai bea un pahar cu apă. Numai că apa a venit la pachet cu un pumn de pastile pentru durerile de inimă și de cap. Deși au condus cu 17-12 la pauză, „CSMeii” și-au complicat viața în repriza a doua, iar tot ce au obținut a fost o remiză. Bună și asta în condițiile în care, la ultima fază a meciului, portarul gazdelor, Tudor Stănescu a avut o nouă intervenție extraordinară, opunându-se lui Moldovan și bătând în cuie rezultatul de pe tabelă: 24-24.

Așadar, se putea și mai rău! Dar, înainte de toate astea, putea fi mai bine. Și a fost, timp de o repiză, prima, pe care băcăuanii au controlat-o in crescendo. Poarta a „ținut”, intervențiilor lui Tudor Stănescu adăugându-li-se două lovituri de la șapte metri apărate de Grigoraș, iar în atac, eficiența lui Esteki și cele trei goluri consecutive înscrise de Ionuț Stănescu între minutele 22 și 24 au permis CSM-ului să intre într-o zonă de confort, inclusiv pe tabelă.

Virbauskas a majorat diferența la șase goluri în minutul 29, iar pauza a înregistrat cinci goluri avans în contul gazdelor. De aici încolo, însă, elevii lui Leonard Bibirig au început să se întreacă în greșeli. Peste tot și de tot felul. Cel mai neplăcut a impresionat lipsa de luciditate, în special la faze simple și neputința de a-i pune punct. Timișorenii au speculat black-out-ul gazdelor și, la capătul unei curse de urmărire ce părea inițial improbabilă, au trecut în avantaj, 22-21, în minutul 47.

Gazdele au părut să-și revină, întorcând rezultatul de la 22-23 la 24-23 prin reușitele lui Esteki (min. 51) și Ionuț Stănescu (52), dar erorile- de ambele părți- și-au pus amprenta pe finalul partidei. În ultimele opt minute, gazdele nu au mai înscris nici măcar o dată. Gabi Bujor, Esteki și Dospinescu au luat la țintă barele din situații clare de gol, în timp ce, de partea cealaltă, admirabilul Tudor Stănescu a fost învins doar o dată, de Pribanic, în min. 54, pentru definitivul 24-24.

Cu un minut înainte de final, arbitrajul a „comis-o”, la rândul său, anulând golul de 25-24 al lui Ushal și convertindu-l într-o lovitură de șapte metri ratată de Esteki. Și pentru ca tabloul deciziilor neinspirate să fie complet, cu 20 de secunde înainte de final, pe atacul CSM-ului, antrenorul Leonard Bibirig a „uitat” să mai ia un time-out care ar fi putut așeza altfel rezultatul. Astfel s-a scris istoria unui joc în care CSM Bacău, împinsă, din nou, de la spate de admirabilul său public, a sfârșit prin a câștiga un punct după ce pierduse în prealabil două. Urmează deplasarea prohibitivă de duminică, de pe terenul campioanei, Dinamo și apoi meciul de acasă, cu HC Buzău 2012 din runda a patra.

CSM Bacău: T. Stănescu, Grigoraș- Esteki 10 goluri, I. Stănescu 4, Dospinescu 3, Serhel 2, Ganchev 2, G. Bujor 1, Virbauskas 1, Ishal 1, Costea, Belchite, Dobrincu.

Celelalte rezultate ale etapei a doua: CSM București- CSM Sighișoara 29-24, Steaua- CSM Vaslui 33-33, CSM Focșani 2007- Dinamo București 26-37, Minaur Baia Mare- HC Buzău 2012 27-27, Universitatea Cluj- CSU din Suceava 38-37. Partida CSM Constanța- Potaissa Turda se va juca joi, 7 septembrie.

Programul etapei viitoare (9/ 11 septembrie): Politehnica Timișoara- Universitatea Cluj, Dinamo București- CSM Bacău, HC Buzău 2012- CSM Focșani 2007, CSM Sighișoara- Minaur Baia Mare, CSM Vaslui- CSM Constanța, CSU din Suceava- Steaua București, Potaissa Turda- CSM București.

Clasament

1 Dinamo București           2        2        0        0        72-53 6p.

2 CSM București                2        2        0        0        56-50 6p.

3 Steaua București             2        1        1        0        68-61 4p.

4 CSM Bacău                     2        1        1        0        56-53 4p.

5 Potaissa Turda               1        1        0        0        38-31 3p.

6 CSM Constanța               1        1        0        0        25-24 3p.

7 Universitatea Cluj           2        1        0        1        66-72 3p.

8 CSM Focșani 2007           2        1        0        1        55-65 3p.

9 Poli Timișoara                2        0        1        1        52-53 1p.

10 HC Buzău 2012            2        0        1        1        53-54 1p.

11 CSM Vaslui                  2        0        1        1        64-71 1p.

12 Minaur Baia Mare          2        0        1        1        54-62 1p.

13 CSU din Suceava          2        0        0        2        66-70 0p.

14 CSM Sighișoara            2        0        0        2        48-54 0p.

Source: desteptarea.ro

Головна » Handbal masculin/ Liga Zimbrilor: Egal cu aspacardin și piramidoane – Deșteptarea Bacău – Liderul presei băcăuane!