• SuperLiga: U Craiova 1948Voluntari, vineri, 20:30, DGS 1

• Premier League: BurnleyManchester City, vineri, 22:00, DGS 2

Roș-albaștrii nu au impresionat la revenirea în Ghencea într-un meci de cupă europeană și au încheiat confruntarea fără niciun șut pe poartă.

Marius Șumudică a „taxat-o” pe FCSB, după meciul tur cu Nordsjaelland

La scurt timp după finalul meciului, Marius Șumudică (52 de ani) a tras primele concluzii, deloc pozitive pentru vicecampioana României.

„O echipă cu mentalitate sănătoasă, care, chiar dacă în ultimele 30 de minute a jucat cu om în minus, n-am văzut să tragă de timp, să stea pe jos. A respectat fotbalul, a ieșit numai cu construcție. Asta înseamnă personalitate.

(…) Voi ați fost blânzi, nu este posibil să joci 30 de minute cu om în plus și să n-ai șut pe poartă. Este inadmisibil! Pentru mine, azi, cu suporterii, cu stadionul plin, să n-ajungi să ai o ocazie de gol…

Foarte inteligent antrenorul danezilor, a schimbat în 5-3-1, a văzut că suntem periculoși în benzi. Noi centrăm pentru cine? N-avem talie, n-avem absolut nimic.

Calitatea lor e net superioară în momentul de față și sunt de acord cu voi, e un rezultat pozitiv pentru FCSB. Șansele FCSB-ului de a se califica sunt foarte mici”, a spus Șumudică, la Digi Sport Special.

FCSB – Nordsjaelland 0-0. Remiză albă în Ghencea! Roș-albaștrii au cerut 3 penalty-uri, danezii au lovit bara pe final

Deși mulți nu le dădeau șanse roș-albaștrilor înainte de meci, duelul din Ghencea a fost unul echilibrat. În prima repriză, echipele nu au dorit să riște foarte mult, dar Nordsjaelland a semnat o ocazie mare în minutul 5, când Târnovanu a avut un reflex excelent la lovitura de cap a lui Frese.

Nici partea secundă nu a produs ocazii foarte mari, deși danezii au rămas în 10 după aproximativ o oră de joc, când Nagalo a primit al doilea cartonaș galben, după un fault asupra lui Octavian Popescu.

Două momente controversate au avut loc unul după altul, în minutul 71, respectiv 72. Prima dată Olaru, iar mai apoi Djokovic au cerut penalty, însă centralul Milos Boskovic a fost de neclintit în ambele rânduri.

În cel de-al treilea minut al prelungirilor, Nordsjaelland putea marca, dar lovitura liberă trimisă de Nygren s-a dus în bara transversală. La ultima fază, Tavi Popescu a căzut în careu, iar vicecampioana României a cerut din nou penalty, cu aceeași reacție din partea centralului.

Important de menționat este că FCSB nu a trimis niciun șut pe poartă în acest meci, în timp ce danezii au înregistrat trei. Returul se joacă joia viitoare, de la 19:30.

Etichete: marius sumudica , nordsjaelland , preliminarii conference league