• EURO 2024, preliminarii: Franța – Grecia, luni, 21:45, DGS 1

• EURO 2024, preliminarii: Belarus – Kosovo, luni, 21:40, DGS 1

Este doar al doilea trofeu EHF Champions League câștigat de către ”Gladiatori” în istoria echipei.

Magdeburg – Kielce 30-29

VIDEO cu rezumatul partidei

Min. 70: Magdeburg – Kielce: 30-29: Final de prelungiri! Magdeburg este campioana Europei.

Min. 60 Magdeburg – Kielce 26-26: Partida se încheie la egalitate și vor urma două reprize de prelungiri.

Min. 52 Magdeburg – Kielce 22-22: Musche egalează, după ce portarul a parat prima aruncare!

Min. 42: Magdeburg – Kielce 18-20: Kay Smits reduce din diferență!

Min. 31: A început a doua repriză!

Min. 30 Magdeburg – Kielce 11-13: Pauză în finala Ligii Campionilor!

Min. 27 Magdeburg – Kielce 11-13: Moryto marchează din lovitură de la 7 metri!

Min. 18: Magdeburg marchează superb și revine în avantaj!

Min. 4 Magdeburg – Kielce 3-1: Musche înscrie, după un contraatac superb!

Min. 1: A început meciul!

Barcelona – PSG 37-31, în finala mică a EHF Champions League

Min. 60 Barcelona – PSG 37-31: Catalanii câștigă finala mică!

Min. 51 Barcelona – PSG 32-27: Mathe marchează din nou pentru parizieni!

Min. 43 Barcelona – PSG 29-20: Mathe înscrie superb și reduce diferența la opt goluri!

Min. 30: Barcelona – PSG 22-13: Pauză în finala mică a Ligii Campionilor!

Min. 26 Barcelona – PSG 18 – 12: Wanne marchează superb și mărește diferența de goluri!

Min. 11 Barcelona – PSG 9-6: Barcelona reușește să marcheze și să se desprindă la trei lungimi în fața parizienilor!

Min 1: A început partida!

Magdeburg – Kielce, finala Ligii Campionilor EHF, ora 19:00, Digi Sport 2, LIVE VIDEO pe digisport.ro și în aplicația digisport

Gruparea germană a avut un sezon de vis al Ligii Campionilor după ce a reușit să se califice în sferturile competiției de pe poziția a doua din grupa din care a făcut parte și Dinamo București.

Magdeburg s-a calificat în Final Four-ul de la Koln cu victoria împotriva celor de Wisla. În semifinale a produs surpriza după ce a eliminat-o pe favorita competiției Barcelona într-un meci decis la aruncările de la 7 metri.

Kielce este pentru a doua oară consecutiv în finala Ligii Campionilor, după finala pierdută în fața Barcelonei, scor 37-35 la aruncările de la 7 metri. Gruparea din Polonia s-a calificat în Final Four după ce a învins-o pe Veszprem în sferturile competiției.

Echipa antrenată de Talant Dujshebaev a terminat pe poziția secundă în grupe, acolo unde a fost depășită doar de Barcelona.

Barcelona – PSG, finala mică, ora 16:15, Digi Sport 2, LIVE VIDEO PE digisport.ro și în aplicația digisport

Barcelona nu va putea să-și apere ultimele două trofee cucerite după eșecul suferit sâmbătă cu cei de la Magdeburg. Formația din Spania era considerată și în acest an favorita competiției, însă calculele de pe hârtie nu sunt aceleași cu cele de pe teren. Ce e drept, gruparea „blaugrana” a condus pe tot parcursul partidei cu echipa din Germania.

Barcelona s-a impus în grupa din care a făcut parte și a trecut în sferturile e finală de Gog.

PSG, echipa cu cel mai mare buget din Liga Campionilor, a fost învinsă într-o partidă cu doar 49 de goluri de Kielce. Gruparea franceză a avut posibilitatea egalării pe finalul meciului, însă Wolf, portarul polonezilor a fost magistral și a apărat in extremis aruncarea lui Steins.

Echipa din Paris a câștigat la rândul ei grupa din care a făcut parte și s-a impus în sferturile de finală în fața celor de la Kiel.

Etichete: barcelona , psg , kielce , magdeburg , finala ligii campionilor ehf

Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Source: digisport.ro

Головна » Magdeburg este noua campioană a Europei la handbal masculin, după ce a învins-o dramatic pe Kielce în finală