• Liga 2: BuzăuDinamo, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: RapidCFR, luni, 20:30, DGS 1

În ciuda înfrângerii, România a obținut calificarea la turneul final de anul viitor.

România, calificare la Europeanul de handbal masculin

România s-a calificat chiar dacă a pierdut pentru că în celălalt meci al grupei Austria și-a respectat statutul de favorită și a câștigat cu Insulele Feroe, 38-33.

România merge la EURO de pe locul doi al grupei, cu patru puncte, obținute după o victorie cu Ucraina și una cu Insulele Feroe.

Pentru România, va fi prima prezență la un turneu final de Campionat European după o pauză de 28 de ani.

Campionatul European din 2024 se va disputa în Germania, în perioada 10 – 28 ianuarie.

Etichete: handbal masculin , euro 2024 , ucraina romania

Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Source: digisport.ro

Головна » Naționala de handbal masculin a României s-a calificat la Campionatul European, după 28 de ani! – DigiSport