12.08.2023, 20:25

• Premier League: ChelseaLiverpool, duminică, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: RapidPetrolul, duminică, 21:30, DGS 1

Oțelul GalațiUniversitatea Cluj s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1, în etapa a cincea din SuperLiga României.

În clasamentul din SuperLiga României, Oțelul este pe locul 13 în clasament, cu patru puncte adunate, în timp ce U Cluj ocupă a noua poziție, cu șase puncte.

Oțelul Galați – U Cluj 1-1. Dorinel Munteanu, fără victorie după cinci etape

Formația lui Dorinel Munteanu a fost echipa mai periculoasă pe toată durata partidei, însă în cele din urmă, gălățenii nu au reușit să bifeze prima victorie din acest sezon.

Încă din al optulea minut al partidei, moldovenii au pus pericol la poarta adversă, la o centrare deviată a lui Jardan. Apoi, Bodișteanu și-a încercat norocul cu un șut de la distanță, iar Lovric a trimis periculos cu capul puțin pe lângă poartă.

Prima șansă a celor de la U Cluj a venit abia în minutul 37, când Popa a șutat din unghi. Chipciu a avut și el o șansă importantă de gol în minutul 39, însă a trimis pe direcția lui Relu Stoian.

Pe finalul primului act, gălățenii au avut un gol anulat al lui Jardan, pentru un fault comis anterior de fotbalist.

Moldovenii au deschis scorul în minutul 59, când Pop a profitat de o pasă a lui Tănasă și l-a învins pe Gorcea cu un șut din careu.

Ianis Stoica putea înscrie cu un șut de la distanță, imediat după ce a fost trimis pe teren în minutul 68.

Pe final, ”Șepcile Roșii” au primit o lovitură de la 11 metri, după un fault al lui Relu Stoian asupra lui Tescan, iar Nistor a reușit să restabilească egalitatea.

VIDEO Rezumatul partidei Oțelul Galați – ‘U’ Cluj 1-1

După patru etape jucate, Oțelul Galați are în cont doar trei puncte obținute, toate din remize și se află abia pe poziția a treia în Campionat.

De cealaltă parte, ”Șepcile Roșii” ocupă locul al 13-lea cu cinci puncte acumulate în cele patru meciuri jucate, după ce în ultima etapă a remizat cu Dinamo, scor 1-1.

Chiar dacă moldovenii au un început slab de campionat, Dorinel Munteanu încă speră la calificarea în play-off-ul SuperLigii.

“Eu cred foarte mult în play-off. Sigur, sunt echipe foarte bine cotate înaintea noastră. Totuși, fotbalul se joacă pe teren, așa cum am demonstrat-o în primele cinci etape. Eu cred că drumul este foarte lung. Nu cred că este un obiectiv foarte greu de atins. Dacă voi avea o stabilitate financiară pe plan local, voi atinge acest obiectiv.

Deocamdată n-a intrat niciun jucător în vizorul selecționerului, nici nu a fost acest obiectiv al meu. Obiectivul meu a fost să fac o echipă puternică, o echipă solidă și cu o disciplină tactică foarte bună. După aceea, oamenii din conducerea echipei naționale vor decide dacă vor selecta un jucător de la echipa noastră“, a declarat Dorinel Munteanu, la conferința de presă premergătoare partidei.

Oțelul Galați – U Cluj, LIVE VIDEO, de la 18:30, pe Digi Sport 1. ECHIPELE PROBABILE

Oțelul: 12. Stoian – 2. Zhelev, 15. Yabre, 25. Lovric, 22. Panait – 30. Cisotti, 5. Lopez, 27. Gaitan – 11. Al. Pop, 90. Fatai, 20. Bodișteanu

Rezerve: 13. Dur-Bozoancă, 7. G. Cîrjan, 8. I. Neagu, 9. Dimitrov, 14. A. Rus, 17. R. Tănasă, 23. Jardan, 31. Zivulic, 67. Frederic

Antrenor: Dorinel Munteanu

U Cluj: 33. Gorcea – 88. Dimitrov, 6. A. Miron, 3. Mitrea, 5. Vătăjelu – 7. I. Stoica, 94. Bic, 16. I. Filip, 27. Chipciu – 10. D. Nistor – 19. D. Popa

Rezerve: 23. P. Iliev, 8. Calcan, 11. Tescan, 17. Pițian, 18. Perianu, 26. Oancea, 59. Popadiuc, 97. Hofman, 98. G. Simion

Antrenor: Toni Petrea

Source: digisport.ro

Головна » Oțelul Galați – ‘U‘ Cluj 1-1. ”Șepcile Roșii” au egalat pe final! Nistor, eroul ardelenilor