14.07.2023, 20:35

• SuperLiga: Hermannstadt – Farul, sâmbătă, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj – Poli Iași, sâmbătă, 21:30, DGS 1

Oțelul Galați a remizat pe teren propriu cu UTA Arad, scor 1-1, în primul meci din ediția 2023-2024 a SuperLigii, în direct pe Digi Sport 1.

Oțelul – UTA 1-1. Start spectaculos în SuperLiga României

Partida de la Galați a debutat spectaculos, cu o bară a oaspeților. Fabry a nimerit stâlpul porții, în urma unei lovituri libere.

Rareș Pop a deschis scorul pentru UTA în minutul 45+6, cu un șut superb de la 18 metri, cu stângul, către vinclul porții lui Relu Stoian.

Oțelul a egalat în minutul 62, prin Alexandru Pop, care a prins un șut imparabil din careu, lateral dreapta. Atacantul a venit în această vară la echipa gălățeană, de la Unirea Dej.

În minutul 75, gazdele au primit un penalty, după hențul comis de Damian Isac. Italianul Juri Cisotti a ratat lovitura de la 11 metri, după ce a șutat modest, pe centrul porții.

În minutul 87, George Cîrjan putea să aducă victoria pentru Oțelul, după ce a scăpat singur cu portarul. Mingea lovită de atacant s-a dus peste poartă, spre dezolarea fanilor gălățeni.

VIDEO Rezumatul meciului Oțelul – UTA 1-1

Tot astăzi, de la ora 21:30, în direct pe Digi Sport 1, este programat meciul Rapid – Sepsi Sfântu Gheorghe.

Sâmbătă sunt programate partidele Hermannstadt – Farul (18:30, Digi Sport 1) și CFR Cluj – Poli Iași (21:30, Digi Sport 1).

-Știrea inițială-

Ultimul meci direct dintre cele două formații datează din anul 2008. Cele două echipe se înfruntau tot în Liga 1 la acea vreme.

În luna martie a acelui sezon, Oțelul se impunea pe terenul celor de la UTA la limită, scor 1-0.

Acum, înaintea jocului care deschide noul campionat, Oțelul este o formație nou-promovată, în timp ce UTA este gruparea cu un plus de experiență la nivelul primei ligi.

Clasament Liga 1

Clasament Liga 1 / Foto: Digi Sport

Ce a declarat Mircea Rednic înaintea meciului cu Oțelul

Obiectivul clubului este să nu mai avem emoții. Eu cred că ne putem clasa în primele 8. Suntem cam la 80% din posibilități.

Ne-am propus ca în primele 5-6 etape să rezistăm. După aia să ne rugăm să vină întreruperea cât mai repede și să completăm. Dar cu organizare și calitate putem să facem diferența”, a spus Mircea Rednic, în cadrul unei conferințe de presă.

Dorinel Munteanu, despre jocul cu UTA

”Avem în față o echipă și ea nouă, din punctul meu de vedere, cu un antrenor nou. Chiar dacă Mircea Rednic a preluat echipa de vreo patru-cinci etape înainte ca să se termine campionatul trecut, salvând-o de la retrogradare. În plus, sunt foarte mulți jucători noi veniți care au și ei obiectivele lor. În schimb, obiectivul nostru este foarte clar, acela de a face tot posibilul ca să câștigăm punct sau puncte.

Evident, asta în paralel cu obiectivul de a crea o echipă puternică, adaptând foarte rapid și jucătorii nou veniți. Sunt și ei 8-9 jucători, trebuie să-i integrăm rapid și calitatea și puterea grupului să crească. Dar, grupul nostru asimilează foarte rapid jucătorii valoroși, căci eu cred că am adus valoare care să întărească echipa”, a spus antrenorul Oțelului.

Source: digisport.ro

Головна » Oțelul – UTA 1-1. Două goluri superbe și un penalty ratat, în primul meci din SuperLiga 2023-2024