1. Rapid – Buducnost 39-29, în grupele Champions League la handbal feminin. Al șaptelea succes pentru giuleștence  DigiSport
  2. Rapid – Buducnost 39-29, în grupa B din Liga Campionilor la handbal feminin! Calculele calificării  Gazeta Sporturilor
  3. Rapid uimește Europa la handbal feminin: Imagini impresionante de la ultimul meci VIDEO  Adevărul
Головна » Rapid – Buducnost 39-29, în grupele Champions League la handbal feminin. Al șaptelea succes pentru giuleștence – DigiSport

• La Liga: Athletic Bilbao – Osasuna, luni, 22:00, DGS 2

• Cupa Ligii Angliei: Man. United – Charlton, marți, 22:00, DGS 1

Pentru jucătoarele lui Carlos Viver a fost cel de-al șaptelea succes în grupele Champions League, în acest sezon.

Rapid – Buducnost 39-29. Succes pentru giuleștence în Champions League

Rapid a învins-o pe Buducnost la capătul unui joc pe care l-a contralat din primul până în ultimul minut.

La finalul primei reprize, giuleștencele au intrat la cabine cu un avantaj de cinci reușite, scor 17-12.

Partea a doua a jocului a fost una la fel de animată, iar elevele lui Carlos Viver au încheiat partida cu o diferență de zece goluri, scor 39-29.

Știai că parmezanul este un produs cu origine protejată? Află cum și cine produce faimoasa brânză contrar regulilor pe DIGI Life și DIGI Online, azi de la 21:00.

Pentru Rapid au înscris Estavana Polman 6 goluri, Sorina Grozav 5, Orlane Kanor 5, Dorina Korsos 4, Ainhoa Hernandez Serrador 4, Alexandra Badea 4, Irene Espinola Perez 3, Jennifer Gutierrez Bermejo 3, Eliza Buceschi 2, Marta Lopez Herrero 2, Lorena Ostase 1.

Ivana Kapitanovic a apărat 7 şuturi (21,21%), iar Diana Ciucă a parat 3.

Golurile oaspetelor au fost reuşite de Ivana Godec 8, Milena Raicevic 7, Matea Pletikosic 6, Adriana Cardoso de Castro 4, Nadja Kadovic 3, Ilda Kepic 1.

Armelle Attingre a apărat 8 aruncări (19,51%).

Au arbitrat lituanienii Tomas Barysas şi Povilas Petrusis, iar delegat EHF a fost israelianul Shlomo Cohen.

În alt meci, jucat sâmbătă, Gyori Audi ETO KC a dispus de Storhamar Handball Elite cu 39-26, iar duminică, Metz Handball a învins-o pe Team Esbjerg cu 26-24, iar Lokomotiva Zagreb a remizat cu Kastamonu Belediyesi GSK, 26-26.

Rapid va juca următorul meci în deplasare cu Team Esbjerg, pe 15 ianuarie.

În urma rezultatului de duminică, Rapid ocupă locul trei în Grupa B din Champions League, cu 16 puncte. Buducnost este pe cinci, cu nouă puncte. Lider este Metz, cu 17 puncte.

Rapid – Buducnost 39-29, în grupele Champions League

FINAL DE MECI

Update: Rapid – Buducnost 39-29. Succes la zece goluri diferență pentru elevele lui Carlos Viver.

Update: Rapid – Buducnost 33-25. Oaspeții au redus din diferență.

Update: Rapid – Buducnost 29-19. Avantaj de zece goluri pentru elevele lui Carlos Viver la jumătate celei de-a doua părți.

Update: Rapid – Buducnost 24-15. Giuleștencele s-au desprins pe tabela de marcaj.

Update: Rapid – Buducnost 17-12. A început repriza a doua.

PAUZĂ

Update: Rapid – Buducnost 17-12. Avantaj de cinci goluri pentru giuleștence la finalul primei reprize.

Update: Rapid – Buducnost 11-9. Handbalistele lui Carlos Viver păstrează avantajul de două goluri după 22 de minute de joc.

Update: Rapid – Buducnost 8-6. La jumătatea primei reprize, giuleștencele au un un avantaj de două goluri.

Update: Rapid – Buducnost 4-3. La șapte minute de la începerea meciului, elevele lui Carlos Viver se află la conducerea jocului.

Update: Rapid – Buducnost 0-0. A început meciul.

Noul an începe în forță pentru rapidiste, care au un duel important în a zecea partidă a grupelor ligii campionilor.

Atmosfera din Sala Polivalentă se anunță a fi una incendiară, precum a fost și la celelalte partide. În tur, Buducnost și Rapid au remizat, 30-30, asta după ce româncele au avut o ocazia să câștige, având un gol avans în ultimul minut.

Elevele lui Carlos Viver au obținut până acum 14 puncte, iar în cazul unei victorii ar putea să o egaleze pe Gyor, cea care este liderul grupei.