S-a stabilit Supercupa României la handbal feminin

În ultimul act, duminică la Pitești, se vor întâlni în Supercupa României la handbal feminin cele mai bune echipe ale sezonului trecut: CSM București – Rapid.

S-a stabilit finala Supercupei României la handbal feminin! Cu cine se va duela campioana CSM București

CSM Bucureşti s-a impus cu scorul de 34-18 (14-7), în primul meci oficial din stagiunea 2023-2024, prima semifinală din Supercupa României în format Final Four. În cea de-a doua semifinală Rapid a trecut de formaţia Dunărea Brăila cu 35-29 (19-19).

Crina Pintea – 6 goluri și Cristina Neagu – 5 goluri, care și-a celebrat chiar sâmbătă ziua de naștere (35 de ani), au fost cele mai bune marcatoare ale echipei câștigătoare.

Partida dintre Dunărea Brăila, grupare antrenată de Costică Buceschi, și Rapid a fost echilibrată aproximativ 45 de minute, în prima repriză giuleștencele fiind conduse și la 3 goluri. Orlane Kanor a marcat 11 goluri pentru echipa pregătită de Kim Rasmussen.

Duminică 27 august 2023

• Ora 15.00 – FINALA MICĂ (CSM Târgu Jiu – Dunărea Brăila)
  • Ora 17.30 – FINALA MARE (CSM București – Rapid)

În 2022, Supercupa României – doar într-o singură manșă – a revenit echipei CSM Bucureşti, după finala cu Rapid Bucureşti (scor 28-26).

• Dinamo Bucureşti a câştigat, duminică, în sala proprie, al şaselea trofeu Supercupa României la masculin, după ce a învins în finala Turneului Final Four, câştigătoarea Cupei României, CSM Constanţa.

Cum arată prima etapă din Liga Florilor?

Sezonul actual din handbalul feminn va începe peste 4 zile. Iat[ programul rundei de miercuri, 30 august:

• Ora 15:30 CSM București- HC Zalău (Pro Arena)
  • Ora 17:30 Dunărea Brăila – Buzău (Pro Arena)
  • Ora 17:30 Mioveni – Craiova
  • Ora 18:00 Rm. Vâlcea – Știința
  • Ora 18:00 Gloria Bistrița – Târgu Jiu
  • Ora 18:30 Rapid – Corona Brașov
  • Ora 18:30 Baia Mare – Măgura Cisnadie

Sursă foto: Facebook / FR de Handbal

Peste 25 de ani de experiență în presa sportivă. A debutat ca jurnalist în 1997, în primul an de facultate, fiind redactor la ziarul ZIUA care avea, la acea vreme, un supliment de 4 pagini dedicat sportului. Apoi s-a transferat la Sportul Românesc, Evenimentul Zilei, ProSport (reporter special … citește mai mult