05.08.2023, 23:59

• SuperLiga: PetrolulFarul, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: FCSBCFR, duminică, 21:30, DGS 1

‘U’ Cluj a obținut un rezultat de egalitate în meciul cu Dinamo, scor 1-1, din etapa a patra a SuperLigii

Ritmul jocului a fost foarte rapid în prima jumătate a primei reprize. Pop putea deschide scorul după doar 6 minute, dar Golubovic s-a opus. Un minut mai târziu, De Moura a replicat la poarta cealaltă, însă șutul său s-a lovit de un adversar.

În minutul 15, Politic a driblat portarul advers și a înscris, astfel, primul gol al său în tricoul lui Dinamo. Până la pauză, „Câinii” au mai încercat o dată poarta prin Roșu, însă Gorcea a fost la post.

Egalitatea a fost restabilită în minutul 51, prin Popa, care l-a învins pe Golubovic cu o lovitură puternică de cap. Ritmul jocului a scăzut din ce în ce mai mult până la fluierul final, astfel că nicio echipă nu a mai putut înscrie un alt gol.

În urma acestui rezultat, ‘U’ Cluj a urcat pe locul 9, cu cinci puncte, în timp ce Dinamo rămâne în subsolul clasamentului, cu doar un punct.

VIDEO cu rezumatul meciului ‘U’ Cluj – Dinamo 1-1:

Știrea inițială:

Chiar dacă avea prima șansă, Dinamo s-a prezentat slab . Sau U Cluj foarte bine, depinde din ce unghi este privit subiectul. A fost un duel între Erik Lincar și Dusan Uhrin, câștigat clar de către actualul antrenor al celor de la Concordia Chiajna.

O partidă dificilă, cu o echipă care nu a câștigat niciun punct în cele trei etape, însă jocul lor, mie, sincer, mi-a plăcut. E un derby, cum spuneți dumneavoastră, sunt galerii înfrățite, dar pe teren trebuie să câștigăm.

Este presiune peste tot, și la noi și la toată lumea. Vor veni și-și vor vinde foarte scump pielea, sunt sigur de asta. De asta am spus că fără muncă, fără muncă, fără efort nu se va câștiga meciul. Avem calitate, avem și experiență, dar nu e suficient doar pe hârtie. În teren trebuie să arătăm aceste lucruri„, a declarat Toni Petrea, actualul antrenor al ardelenilor, al cărui scaun se clatină, iar numele lui Marius Șumudică este rostit în diferite medii.

• În afara Digi Sport 1, abonații RCS-RDS mai pot viziona partida pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României.

Un meci dificil pentru că noi venim după niște partide în care nu am reușit să adunăm puncte, iar prin prisma asta, încrederea ne cam lipsește. Dar sunt convins că vom face un meci bun. A fost dur impactul cu Liga 1, dar nu trebuie să ne pierdem speranța și încrederea„, a afirmat și Ovidiu Burcă, antrenorul principal al lui Dinamo.

”U” Cluj – Dinamo, unul dintre cele mai vechi dueluri din SuperLiga. Jocul începe la 21:30, pe Digi Sport 1

Două dintre cele mai vechi echipe dintre cele aflate în acest moment în prima divizie de la noi au galeriile înfrățite, dar acest lucru nu are vreo influență pe teren.

U Cluj – Dinamo se află la cel de-al 94-lea meci direct, un duel pe care „câinii roșii” îl domină clar. 52 de partide au fost câștigate de formația bucureșteană, în timp ce ardelenii au învins de 21 de ori, iar 21 de jocuri s-au încheiat la egalitate.

De altfel, Dinamo este a doua într-un clasament al numărului de meciuri disputate în Liga 1, cu 2284 de partide, ierahie condusă de FCSB, cu 2348. Pe locul 3 este Rapid, cu 2348, iar U Cluj este pe locul 4, cu 1653.

Source: digisport.ro

Головна » ‘U’ Cluj – Dinamo 1-1. „Câinii” rămân pe ultimul loc în campionat, cu doar un singur punct