Magdeburg este noua campioană a Europei după ce a câştigat cu 30-29 meciul împotriva celor de la Kielce. Finala Ligii Campionilor de la Koln a fost umbrită de un eveniment tragic, petrecut în tribune.

Un jurnalist a decedat după finala Ligii Campionilor la handbal!

Un jurnalist polonez s-a stins după ce i s-a făcut rău în tribune, în timpul finalei dintre Magdeburg şi Kielce. Meciul a fost întrerupt în minutul 47:40, după ce bărbatul s-a prăbuşit în tribuna media.

Medicul de la Kielce a alergat imediat să îi acorde primul ajutor, iar imediat după au intervenit şi ceilalţi medici aflaţi la faţa locului. Confruntarea a fost întreruptă minute bune ca urmare a acestui incident.

“EHF deplânge pierderea unui coleg din presă care s-a stins din viaţă în timpul finalei EHF Final Four”

Jurnalistul a fost transportat la spital în timpul meciului, în aplauzele celor 20.000 de fani prezenţi la finală. Din păcate, la o oră şi jumătate după meci a fost declarat decesul jurnalistului polonez, considerat de colegi “o enciclopedie a handbalului”:

“EHF deplânge pierderea unui coleg din presă care s-a stins din viaţă în timpul finalei EHF Final Four. A primit îngrijiri medicale în a doua jumătate a finalei, dar din păcate a murit.

Gândurile şi rugăciunile noastre sunt cu familia, prietenii şi rudele acestuia”, se arată în comunicatul forului european, imediat după ce a fost pronunţat decesul.

Kielce, comunicat imediat după finală: “Pawel, ne vom întoarce aici şi vom câştiga, nimeni nu ne va da înapoi…”

Nu au fost publicate informaţii despre cauza decesului. Din cauza acestui incident, Federaţia Europeană de Handbal a anulat conferinţa de presă şi celelalte evenimente media de după finala Ligii Campionilor.

Kielce a pierdut finala Ligii Campionilor pentru al doilea an la rând, 29-30 cu Magdeburg. Imediat după tragicul incident, echipa poloneză a scris un mesaj pe reţelele de socializare:

“Pawel, ne vom întoarce aici şi vom câştiga, nimeni nu ne va da înapoi… Profunde condoleanţe familiei. Nimic nu este mai important astăzi”, se arată în comunicatul polonezilor.

Source: fanatik.ro

Головна » Un jurnalist a decedat după finala Ligii Campionilor la handbal! Antrenorul lui Magdeburg, gest de mare campion: „Haideţi să oprim finala! Aţi câştigat” – Fanatik.ro